Przewodnik Pilsko
Pilsko (1557 m n.p.m.) to druga pod względem wysokości góra Beskidu Żywieckiego, która ponadto jest kulminacją bardzo rozległego pasma górskiego. Pasmo Pilska stanowi jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Rajcza, moja rodzinna miejscowość znajduje się na zachodnim krańcu Pasma Pilska, a z domu nie raz wychodziłem prosto „w teren” i na szlak w kierunku Pilska. Nierzadko całodniową wędrówkę zwieńcza piękny zachód słońca na szczycie. Na Pilsku czuję się jak nad domem, ponieważ wielokrotnie bywałem na tej górze o różnych porach roku i w każdych warunkach. Z Pilskiem związane są historie rodzinne oraz moje osobiste wspomnienia. Z wielką chęcią będę Twoim przewodnikiem po Pilsku i podzielę się tymi opowieściami.
Będąc przewodnikiem po Pilsku staram się pokazać burzliwe losy tej majestatycznej góry. Od pierwotnej puszczy karpackiej, przez wspaniałe pasterskie dziedzictwo oraz perły turystyki pieszej po ikonę sportów górskich. Jestem przewodnikiem górskim i prowadzę wycieczki piesze na Pilsko. Jestem także terenowym przewodnikiem po Żywiecczyźnie, więc z wielką chęcią łączę wycieczki piesze z wycieczkami objazdowymi. Dziedzictwo górali żywieckich spod Pilska jest cudowne w swej istocie. Chociaż rodzinnie znacznie bliżej mi do górali żywieckich z Worka Raczańskiego, to ta część Żywiecczyzny jest bliska memu sercu. Nadal liczne góralskie domostwa, zabytki architektury drewnianej, uprawiane pola i wykorzystywane hale pasterskie. To wszystko łączy się z przyrodą i pięknem krajobrazu. Czuję to od młodości, ponieważ pierwszą samodzielną wycieczkę w Pasmo Pilska odbyłem będąc uczniem szkoły podstawowej. Tak to jest jak mieszka się w górach i szlaki turystyczne ma się za oknem…
RADOSŁAW SZCZEPANEK TO PRZEWODNIK NA PILSKO I HALĘ MIZIOWĄ
Wejście na Pilsko może być jedynie „zaliczeniem” góry, zdobyciem kolejnego szczytu do kolekcji. Wejście na Pilsko może też być przygodą, wędrówką w nieznane oraz odkrywanie wyjątkowego piękna i charakteru tej góry. Jako miejscowy przewodnik po Beskidzie Żywieckim, chcę każdemu pokazać, że Pilsko to coś więcej niż tylko ścieżka do góry. Sam chodzę na Pilsko w zdecydowanej większości poza szlakami, jedynie w kopule szczytowej i rezerwacie przyrody skupiając się na znakowanych ścieżkach. Zapraszając do wspólnego poznawania Pilska, chcę też przekazać, że ta góra ma wiele obliczy. Możemy do temu wejścia na Pilsko z przewodnikiem podejść czysto sportowo, rekreacyjnie, ale i krajoznawczo. Moim Beskidzkim Gościom pokazuję Pilsko w sposób nietuzinkowy, nie ograniczam się jedynie do obowiązkowych punktów na mapie.

Miejscowy przewodnik na Halę Miziową i Pilsko
Mieszkam w Beskidzie Żywieckim, i z niego pochodzę. Czuję się zatem miejscowym przewodnikiem na Halę Miziowią i Pilsko. Z wielką przyjemnością oprowadzam górskie wycieczki jednodniowe na Pilsko i w Beskid Żywiecki. Jestem na miejscu, więc dojazd nie stanowi dla mnie problemu. Chętnie dzielę się pomysłami na wycieczki dwudniowe i kilkudniowe po Beskidach, ponieważ wiem jak dużo do zaoferowania ma mój region. Schronisko PTTK na Hali Miziowej jest tutaj dobrą bazą noclegową jako przystanek na szlaku, ale i jako baza wypadowa.
Będąc przewodnikiem beskidzkim na Pilsko, oferuję swoje usługi także na wycieczki objazdowe wokół tej góry i całego Beskidu Żywieckiego. Na północ od Pilska rozciąga się przepiękna kraina Żywiecczyzna, moja rodzinna ziemia. Na południe od Pilska jest z kolei rozległa i niedoceniana turystycznie kraina Orawa. Wychowałem się kilkanaście kilometrów od granicy, stąd obie strony góry są mi bardzo bliskie. Dużo satysfakcji sprawia mi oprowadzanie pieszych wycieczek góskich oraz objazdowych wycieczek autokarowych na Żywiecczyźnie i Orawie.
Pilsko zimą z przewodnikiem
Jestem także przewodnikiem po Babiej Górze i wiem, że mimo dzielących te góry 168 metrów wysokości nad pozimiem morza, obie góry zimą są wymagające. Pilsko jest oczywiście mniejsze, szlaki przez kopułę szczytową krótsze niż na Babiej Górze, czas spędzony ponad granicą lasu rónież znacznie krótszy. W żaden sposób jednak nie zwalnia nas to z odpowiedniego przygotowania i poważnego podejścia do bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie! Pilsko indywidualnym Turystom błędów nie wybacza. Dla grup zorganizowanych z przewodnikiem, Pilsko jest świetną lokalizacją do odbywania krótkich trenignów, obozów lub szkoleń z zimowego bezpieczeństwa w górach.

Symbolami zimy na Pilsku są pojedyncze skarlałe świerki oklejone śniegiem, które niczym armia chochołów zmierzają ku szczytowi. Innym symbolem jest inwersja temperatur, kiedy to Pilsko wraz z Babią Górą są jedynymi (lub jednym z kilku) szczytami wystającymi nad rozlewającymi się chmurami i mgłami. Majestatycznie wówczas wyglądają Tatry i góry Słowacji. Pojedynczy człowiek odczuwa jak niewielką istotą jest na Ziemi i jak wiele zależy od potęgi natury. Pilsko to mekka dla skitourowców, ale i raj dla Turystów pieszych chcących poczuć magię wysokogórskiej zimy w niższych, beskidzkich realiach.
Przewodnicy Beskidzcy Pilsko
Schronisko PTTK na Hali Miziowej to bardzo duży obiekt mogący pomieścić kilka kameralnych grup turstycznych na nocleg lub jedną dużą grupę zorganizowaną. Pilsko wraz z Halą Miziowią jest bardzo popularnym celem organizacji rajdów turystycznych, złazów górskich lub imprez o charakterze turystycznym dla szkół, stowarzyszeń, firm lub innych instytucji. Taki rodzaj turystyki obecny na Pilsku generuje całkiem spore zapotrzebowanie na usługę przewodnika górskiego. Nierzadko otrzymuję zapytania nie o jednego przewodnika, lecz o kilku przewodników beskidzkich.
Jestem pomocny, więc chętnie dzielę się namiarami do znajomych polecanych przewodników górskich. Wówczas Organizator wydarzenia we własnym zakresie kontaktuje się z każdym przewodnikiem. Mam także doświadczenie w organizacji rajdów górskich oraz koordynacji pracy przewodników, więc chętnie podejmuję się zleceń jako agencja przewodnicka. Ty składasz jedno zamówienie – ja biorę na siebie odpowiedzialność za przewodników! Ten układ się sprawdza.
WYBRANE SZLAKI NA PILSKO Z PRZEWODNIKIEM
Mimo bliskości Korbielowa oraz dawnego górskiego przejścia granicznego na Przełęczy Glinne (808 m n.p.m.), aby wejść na Pilsko trzeba co nieco podreptać. Są szlaki długie i dłuższe, lecz nie ma tego, o co wielu Turystów pyta, czyli szlaku pozwalającego w godzinkę wejść na Pilsko. Z kolei Pilsko to bardzo turystyczna góra, więc szlaków jest bardzo dużo. Wszystkie szlaki na Pilsko opisałem w innym miejscu na stronie. Tutaj pokrótce wymieniam szlaki, które są chętnie wybierane przez moich Beskidzkich Gości podczas wycieczek na Pilsko z przewodnikiem.
Zielony szlak z Korbielowa na Halę Miziową, czyli atrakcyjny szlak do schroniska górskiego z przewodnikiem
Jest to szlak przez Buczynkę, który osobiście bardzo lubię. Może właśnie ze względu na moją sympatę do tego szlaku, dla mnie jako przewodnika górskiego jest to najczęściej wybierany szlak do Schroniska PTTK na Hali Miziowiej. W mojej prywatnej skali, ten szlak mieści w kategorii średniego stopnia trudności. Szlak stopniowo i konsekwetnie zdobywa wysokość. Początkowo, jest to rozgrzewka na asfalcie, potem kamieniste zdobywanie wysokości wzdłuż stoku narciarskiego. Aż do osiągnięcia wsokości ponad 1000 m n.p.m. szlak zielony z Korbielowa uznaję za widokowy szlak w Beskidach. Od momentu dojścia do wyciągów, towarzyszy nam Królowa Beskidów Babia Góra, a także malowniczy Beskid Makowski oraz Beskid Mały. Momentami da się także dostrzec sylwetki tatrzańskich szczytów.
Od Szlakówki (1058 m n.p.m.) wkraczamy w las. Tutaj szlak staje się sympatyczniejszy pod względem nawierzchni, ponieważ jest mniej luźnych kamieni. Dołącząją świerkowe korzenie, a im wyżej i im bliżej schroniska – robi się coraz bardziej sielsko. Szlak przecina zarastające dawne polany pasterskie, niewielkie źródła i strumyczki. Czasami odbierzemy to jako urozmaicenie roślinności i krajobrazu, a czasami skupimy się na dużej ilości błota. Od pętli autobusowej Korbielów Kamienna PKS do okolic Schroniska PTTK na Hali Miziowej wedłg szlakowskazów jest ok. 2:10 godz. i ok. 4,5 km dystansu. W praktyce jednak czas ten często ulega wydłużeniu, ponieważ łąki aż zachęcają do odpoczynków i podziwiania widoków.

Żółty szlak z Korbielowa na Pilsko z przewodnikiem, czyli nietuzinkowa wspinaczka przez Kosodrzewinę
Właściwie jest to żółty szlak z Dolnego Korbielowa na Pilsko, który sam w sobie może być polecaną trasą na Pilsko. Osobiście jednak zauważam, że (mimo urokliwej Doliny Buczynki) pierwszy odcinek szlaku od Korbielowa do okolic Szlakówki jest bardzo monotonny dla Turystów. Nawierzchnia bywa także męcząca ze względu na liczne prace ziemne i luźne kamienie. Prywatnie tamtędy chodzę. Służbowo jako przewodnik korzystam z tego szlaku wyłącznie w przypadku startu z obiektów noclegowych nad potokiem Buczynka lub w Korbielowie Dolnym. Od Szlakówki do Hali Miziowej szlak żółty idzie po tej samej trasie co szlak zielony.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja, kiedy mówimy o górnym odcinku. Żółty szlak z Hali Miziowej na Pilsko w mojej opinii jest fenomenalny! W jednym ze starych przewodników trafiłam na niszowe określenie „Perć Zbójnicka”. W XXI wieku nikt tego szlaku percią nie nazywa, lecz kąśliwy charakter pozostał. Początkowo, idziemy przez Halę Miziową, lecz już po pierwszych minutach wkraczamy w bory Rezerwatu Przyrody „Pilsko”. Najpierw trawersujemy strome północne zbocza, po czym odbijamy do góry, aby ostro między kosodrzewiną zdobywać wysokość. Czasowo, ten szlak nie wypada najszybciej. Jest to jednak świetna okazja do prawdziwie górskiego wejścia na Pilsko. Szlak żółty nie jest licznie oblegany, przez co staje się bardziej urokliwy. Dla przewodnika górskiego, to źródło ciekawostek o krajobrazie, przyrodzie oraz historii tych ziem. Do Góry Pięciu Kopców oraz na szczyt Pilska od dawnej Hali Słowikowej docieramy tym samym śladem co polski czarny szlak i słowacki niebieski szlak graniczny. Szlakowo, od Schroniska PTTK na Hali Miziowej po słowacki szczyt Pilska jest to zaledwie 1 godzina wędrówki na dystansie 2 km.

Z przewodnikiem na czarny szlak z Hali Miziowej na Pilsko, czyli najkrótszy szlak na szczyt Pilska
Matematycznie, ten szlak jest nieznacznie krótszy od żółtego, bo różni je jedynie 5 minut wędrówki oraz 300 m dystansu. W praktyce jednak, podczas wycieczki z przewodnikiem różnica jest kolosalna, a ten szlak znacznie szybszy. Szlak czarny to strome podejście po trawiastej Hali Miziowej oraz stoku narciarskim. Nieco powyżej Kopca (1401 m n.p.m.) szlak prowadzi stromą kamienista ścieżką, lecz obok jest kolejna trawiasta. Piękne widoki mamy za plecami, jednak większość wędrujących tym szlakiem do góry skupia się na szybkim zdobyciu szczytu. Szlak ten to typowy łącznik. Zaczyna się przy Schronisku PTTK na Hali Miziowej, kończy na Górze Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) zwanej polskim szczytem Pilska. Kilka minut wędrówki dalej jest właściwy szczyt Pilska na Słowacji. Ja osobiście preferuję ten szlak jako drogę zejścia z Pilska, co w połączeniu z wejściem Precią Zbójnicką daje malowniczą pętlę po kopule szczytowej Pilska.
CHĘTNIE WYBIERANE WYCIECZKI NA PILSKO Z PRZEWODNIKIEM
Pilsko to góra ważna kulturowo dla Żywiecczyzny, ale i cenny przyrodniczo zakątek Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Schronisko PTTK na Hali Miziowej to ważna baza noclegowa na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Całość sprawia, że Pilsko jest celem wielu wycieczek w góry, ale i inspiracją dla wielu wycieczek objazdowych. Będąc górskim przewodnikiem po Beskidzie Żywieckim oraz terenowym przewodnikiem po Żywiecczyźnie, staram się możliwie najlepiej pokazać wartość góry oraz piękno otaczających Pilsko regionów: Orawy i Ziemi Żywieckiej.
Przewodnik na Pilsko z Korbielowa, czyli najchętniej wybierana wycieczka górska
Dla nikogo zaskoczeniem nie jest, iż – mimo wielu opcji – większość Turystów wybiera się na Pilsko z Korbielowa. To spokojna senna miejscowość górach mająca charakter dobrze zorganizowanej miejscowości turystycznej. Latem szlaki piesze, zimą narty, a wszystko u północnych stóp Pilska. Korbielów ma bardzo dobrze wyrobioną markę z czasów, kiedy ośrodek narciarski na Pilsku był jednym z najlepszych w kraju. Modernizacja zimowej infrastruktury postępuje mozolnie, lecz Turyści o Korbielowie nie zapomnieli. Nadal chętnie ruszają stąd na górskie szlaki.
Najpopularniejsza w moim wykonaniu trasa na Pilsko to połączenie opisanych wcześniej trzech szlaków turystycznych. Początkowo, z pętli autobusowej lub z parkingów w Korbielowie Kamiennej, wyruszamy zielonym szlakiem turystycznym przez Buczynkę i Szlakówkę. Już na starcie trafiamy na wspaniały krajobraz kulturowy. Wraz ze zdobywaniem wysokości, panoramy górskie są coraz szersze, a my przekraczamy subtelną granicę między cywilizacją, śladami kultury pasterskiej i dziewiczą przyrodą. Kiedy dotrzemy do Schroniska PTTK na Hali Miziowej dodajemy także kawał historii polskiej turystyki górskiej.
Od schroniska proponuję pętelkę po kopule szczytowej Pilska, czyli wchodzimy na górę żółtym szlakiem, wracamy do schroniska czarnym szlakiem. Dzięki temu najcenniejsze widoki mamy zawsze przed sobą. Wchodząc na szczyt żółtym szlakiem dodatkowo mamy pryrodniczy spacer przecinający leśne piętra roślinności oraz miejsca związane z wielką historią, m.in. z II Wojną Światową. Po powrocie do schroniska, proponuję powrót do Korbielowa zielonym szlakiem turystycznym przez Buczynkę.

Przyrodnicze spacery na Pilsko z przewodnikiem
Stoki Pilska należą do najcenniejszych przyrodniczo obszarów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. W ramach spacerów przyrodniczych pokazuję cenne stanowiska roślinne w Rezerwacie Przyrody „Pilsko” oraz na stokach góry, m.in. na Hali Miziowej i na Hali Cebulowej. Taki spacer przyrodniczy może mieć charakter wycieczki jednodniowej, ale może też stanowić urozmaicenie kilkudniowego pobytu w Schronisku PTTK na Hali Miziowej. Trasy spacerów dosotosowujemy do poanującej pogody oraz zastanej sytuacji na halach.
Spacery przyrodnicze odbywają się przez cały rok, ale – co oczywiste – zimą zwracamy uwagę bardziej na piętra roślinności, srogi górski klimat. Wiosną i latem skupiamy się na kolorowych łąkach, tętniacych życiem terenach podmokłych. Jesień to bardzo dobry czas na spacery przyrodnicze skupiające się na temacie sukcesji ekologicznej. Niezwykle cenne są tutaj wyjątkowe w skali kraju zbiorowiska składające się z czosnku syberyjskiego, niebielistki trwałej i pełnika alpejskiego. Na Hali Miziowej znajdują się unikalne w skali Beskidu Żywieckiego eutroficzne młaki górskie. Na kopule szczytowej Pilska między wieloma cennymi przedstawicielami flory, szczególnie urokliwy i cenny jest urdzik karpacki.

Wschody i zachody słońca na Pilsku w towarzystwie przewodnika
Pilsko leży w Beskidzie Żywieckim, który obfituje w atrakcyjne oraz kultowe wręcz miejsca do podziwiania wschodów i zachodów słońca. Jestem także przewodnikiem po Beskidzie Śląskim, gdzie słońce również wschodzi i zachodzi, ale nie ma aż tak kultowej otoczki wokół konkretnych miejsc. No może poza Ochodzitą nad Koniakowem. W ramach pracy przewodnickiej zdecydowanie częściej trafiają mi się wschody słońca na Pilsku niż na jeszcze bardziej kultowej Babiej Górze. Wynika to zapewne z faktu, że Schronisko na Hali Miziowej dzieli zaledwie godzina spaceru od szczytu. W przypadku Babiej Góry, spacer na wschód słońca jest zdecydowanie dłuższy czasowo i bardziej wymagający fizycznie.
Jeżeli zatem mam Beskidzkich Gości nocujących na Hali Miziowej pod Pilskiem, to aż żal byłoby nie skorzystać z okazji na podziwianie wschodu słońca. Analogicznie, planując obozy wędrowne po Beskidach staram się wszystko tak rozłożyć, aby dotarcie do Schroniska PTTK na Hali Miziowej było po zachodzie słońca podziwianym ze szczytu Pilska, albo przynajmniej z Kopca. Nie da się ukryć, że magia złotej godziny oraz błękitnej godziny na Pilsku zapada każdemu w pamięć. Właśnie takimi spektaklami natury tworzy się niezapomniane wspomnienia z pobytu w górach!