Przewodnik Beskid Śląski
Beskid Śląski, chociaż nie jest wprost kojarzony z moją rodzinną miejscowością, jest mi bliski geograficznie i sentymentalnie. Pochodzę z Rajczy, gdzie swój początek bierze rzeka Soła. Na pewnym odcinku rzeka ta jest granicą między Beskidem Żywieckim a Beskidem Śląskim. Patrząc na jeszcze nie tak dawny podział, według wcześniej regionalizacji fizycznogeograficznej Krapat, Beskid Śląski sięgał aż po Rajczę. To stąd regularnie i bardzo chętnie ruszałem i ruszam w moją ulubioną Grupę Zabaw. Dzisiaj, jest to fragment Międzygórza Jabłonkowsko-Koniakowskiego, dawniej były to południowo-zachodnie obrzeża Beskidu Śląskiego. Z czystym sumieniem mówię o sobie, że jako przewodnik po Beskidzie Śląskim jestem miejscowym przewodnikiem.
Rodzinne historie nierzadko są związane z Beskidem Śląskim, czy to od strony mojej Rodziny, czy to od strony Rodziny mojej Żony. W wielu miejscach tej strony wspominam, że pół życia związane mam z miastem Bielsko-Biała. Z kolei zachodnia połowa miasta jest ściśle związana z Beskidem Śląskim. Gondolowa Kolej Linowa na Szyndzielnię, malownicza Dolina Wapienicy czy urokliwy Cygański Las to tylko wybrane miejsca Bielska-Białej w Beskidzie Śląskim. Udzielając się w bielsko-bialskich organizacjach turystycznych, również czuję się silnie związany z Beskidem Śląskim. No i przecież nie gdzie indziej jak w Beskidzie Śląskim miałem przewodnickie blachowanie. Jako przewodnik po Beskidzie Śląskim z pasją i zaangażowaniem oprowadzam wycieczki objazdowe, jestem przewodnikiem górskim po Beskidzie Śląskim oraz przewodnikiem miejskim w miastach i miasteczkach Beskidu Śląskiego.
RADOSŁAW SZCZEPANEK TO PRZEWODNIK PO BESKIDZIE ŚLĄSKIM
Tak się składa, że geografowie tworząc podziały polskich Karpat często czerpali z nazw używanych przez historyków. Dzisiaj daje nam to bardzo duży misz-masz w nazwnictwie, ponieważ przez góry Beskidu Śląskiego od zarania dziejów prowadziły różne granice. Beskid Śląski i miejscowości w nim leżące tym samym mają charakter pograniczny, co stanowi o bogactwie i atrakcyjności turystycznej regionu w XXI wieku. Staram się to wszystko wyraźnie wyartykułować podczas wycieczek. Jako przewodnik oprowadzam po miejscowościach Beskidu Śląskiego i prowadzę wycieczki autokarowe w Beskidzie Śląskim. Można zatem śmiało powiedzieć, że zamawiając mnie do oprowadzania wycieczki po Beskidzie Śląskim, zamawia się przewodnika po Małopolsce, przewodnika po Żywiecczyźnie, przewodnika po Śląsku Cieszyńskim, przewodnika po województwie śląskim, przewodnika po czterech powiatach i trzech państwach. Prowadzę wycieczki miejskie i objazdowe po czeskim Śląskim Cieszyńskim oraz słowackich Kysucach.
Wycieczki w Beskid Śląski z przewodnikiem
Świadczę usługi przewodnika po Beskidzkie Śląskim. Jako licencjonowany przewodnik beskidzki z uprawnieniami na część zachodnią Beskidów Zachodnich, posiadam ku temu pełne prawo, wiedzę i doświadczenie. Moja oferta przewodnika na obszar Beskidu Śląskiego jest pełna, czyli prowadzę wycieczki górskie, oprowadzam po miejscowościach oraz prowadzę wycieczki objazdowe/autokarowe. Jeżeli zatem szukasz przewodnika po Beskidzie Śląskim – człowieka, który pokaże ciekawe miejsca i szlaki – bardzo dobrze trafiłaś/eś!
Przewodnik beskidzki to przewodnik górski, więc z wielką chęcią pokażę Ci jakie szczyty są w Beskidzie Śląskim, a także zaprowadzę na nie najładniejszymi szlakami Beskidu Śląskiego. Jako przewodnik górski w Beskidzie Śląskim traktuję moich Turystów jako swoich Beskidzkich Gości. W swoim przewodnictwie dążę, aby każdy odwiedzając Beskid Śląski był świadom piękna tych gór, tożsamości regionalnej, ale i rangi regionu Beskidu Śląskiego na turystycznej mapie Polski. Będąc przewodnikiem po Beskidzie Śląskim w swojej narracji łączę geografię i przyrodę z historią i etnografią, co daje regionalistyczny przekaz pełen pasji. Wyruszając ze mną w góry Beskidu Śląskiego, zawsze jest szansa na dowiedzenie się czegoś ciekawego. Nie jestem milczącym przewodnikiem, co tylko drogę wskazuje.
Stwórzmy razem atrakcyjną wycieczkę w Beskid Śląski!
Pracuję jako przewodnik po Wiśle, przewodnik po Szczyrku, przewodnik po Ustroniu, ale i przewodnik po Trójwsi Beskidzkiej czy przewodnik po Brennej. Są to miejscowości turystyczne kojarzone ze ścisłym wnętrzem Beskidu Śląskiego. Pamiętajmy jednak, że Beskid Śląski jest otoczony wartościowymi miastami i miasteczkami. Właśnie dlatego będąc przewodnikiem po Beskidzie Śląskim jednocześnie jestem postrzegany jako przewodnik po Bielsku-Białej, przewodnik po Cieszynie, przewodnik po Skoczowie, przewodnik po Węgierskiej Górce lub przewodnik po Żywcu. Z każdej z tych miejscowości ruszają atrakcyjne szlaki oraz trasy turystyczne w Beskid Śląski. To, co jest piękne w Beskidzie Śląskim to także duża dobrowolność organizacji wycieczek i opracowywania programów zwiedzania. Nie musimy się ograniczać od jednej formy turystyki lub aktywności. W jeden dzień możemy pospacerować po miejscowościach, zwiedzić muzea i wędrować górskimi szlakami. Polecam się i zapraszam do odwiedzania Beskidu Śląskiego z przewodnikiem!
Przewodnicy po Beskidzie Śląskim
Potrzebujesz więcej niż jednego przewodnika? Nie ma problemu. Funkcjonuję także jako agencja przewodnicka, więc przyjmuję zlecenia na obsługę przewodnicką dużych imprez. Nie musisz obdzwaniać wielu przewodników i zastanawiać się nad koordynacją tras lub doborem przewodników. Tym zajmę się ja! Współpracuję z wieloma świetnymi przewodnikami beskidzkimi. Znam ich preferencje, doświadczenie i specjalizacje. Co bardzo ważne, współpracuję z przewodnikami, z którymi sam się dobrze dogaduję. Jest to bardzo ważne dla sprawności obsługi dużych imprez oraz znacząco poprawia atmosferę na wycieczce. Jeżeli z kolei nie jestem w stanie osobiście sprastać wymaganiom lub obsłużyć zlecenia, dzielę się namiarami i chętnie polecam sprawdzonych przewodników po Beskidzie Śląskim.
SZCZYTY W BESKIDZIE ŚLĄSKIM Z PRZEWODNIKIEM GÓRSKIM
Beskid Śląski jako góry ma wiele do zaoferowania przez cały rok. Turystyka piesza charakteryzuje się tutaj dużą różnorodnością, ponieważ są trasy łatwe w niższych partiach gór, ale i jest łatwy dojazd (drogi, kolejki górskie) do wyżej położonych tras i szlaków. Jednocześnie, Beskid Śląski ma spceyficzne ukształtowanie terenu pozwalające na pokonywanie znacznych przewyższeń między dolinami a szczytami górskimi. Nierzadko, szczyty Beskidu Śląskiego są częścią widokowych grzbietów. Tworzy to obraz bardzo malowniczego i atrakcyjnego regionu w polskich górach, zwłaszcza na wędrówki po szlakach. Zapraszam do korzystania z moich usług jako przewodnika górskiego po Beskidzie Śląskim!
Przewodnik po górach i szczytach Beskidu Śląskiego
Z wielką chęcią prowadzę wycieczki górskie w teren Beskidu Śląskiego. Góry w Beskidzie Śląskim należą w zdecydowanej większości do bardzo widokowych i atrakcyjnych turystycznie. Czołówka atrakcyjnych szczytów w Beskidzie Śląskim to Skrzyczne i Barania Góra, ale i góry, na które można wjechać kolejką: Szyndzielnia, Czantoria Wielka, Stożek Wielki, Skrzyczne, Soszów, Skolnity. Najwyższa góra Beskidu Śląskiego pojawia się w obu zestawieniach. Do listy popularnych szczytów w Beskidzie Śląskim, po których regularnie i często oprowadzam jako przewodnik beskidzki, należy dodać miejsca takie jak: Klimczok, Błatnia, Malinowska Skała, Równica, Kiczory, Ochodzita, Kozińce, Trzy Kopce Wiślańskie, Kozia Góra, Kotarz.
Z przewodnikiem Beskid Śląski to szlaki, które zachwycają
Sieć szlaków w Beskidzie Śląskim jest tak gęsta, że nie wiadomo na który się zdecydować. Nawet, jeżeli zdecydowaliśmy na który szczyt chcemy iść. Korzystając z usług przewodnika beskidzkiego nie tylko pójdziesz szlakiem odpowiednim do swoich oczekiwań, ale i nie przegapisz wartościowych miejsc pod drodze. Mnogość szlaków turystycznych w Beskidzie Śląskim stwarza też bardzo dużo możliwości wytyczania spersonalizowanych tras na wycieczki w góry. Przewodnik po Beskidzie Śląskim skomponuje indywidualną trasę łączącą najciekawsze szlaki, a do tego w trakcie wycieczki przekaże ciekawe informacje. Tak rozumiem przewodnictwo górskie: ma być bezpiecznie i ciekawie!
Beskid Śląski i schroniska górskie to duet bardzo dobry
Wraz z dużą ilością popularnych szczytów i gęstą siecią szlaków turystycznych, w Beskidzie Śląskim jest bardzo rozbudowana baza noclegowa w górach, na szlaku. Schronisko w górach to miejsce ogrzania, restauracja na szlaku, ale i miejsce noclegu na beskidzkich szczytach. Wycieczki od schroniska do schroniska, zachody i wschody słońca, ale i delikatne spacery z noclegiem w górach doskonale udają się właśnie w Beskidzie Śląskim. Nie zawsze liczy się czas wędrówki, dystans i przewyższenie. Czasami celem jest odpoczynek na łonie natury i relaks w górach. Oto przykład, że szlaki i schroniska w Beskidzie Śląskim dają wiele możliwości:
Beskid Śląski daje możliwość, aby wyciągiem wjechać na znaczną wysokość (np. Szyndzielnia, Skrzyczne), gdzie zaraz obok górnej stacji kolejki jest schronisko górskie. W turystycznej atmosferze wypoczywamy, wieczorem podziwiamy zachód słońca, rankiem wschód słońca. Śniadanie i kawa w górach, po czym już będąc na znacznej wysokości ruszamy na szlak (np. Szyndzielnia – Klimczok – Błatnia, Skrzyczne – Malinowska Skała – Barania Góra). Wędrówka przebiega bardzo przyjemnie, łagodnie, leniwie z cudownymi widokami na otaczające góry. Popołudniem docieramy do kolejnego schroniska (np. Błatnia, Przysłop pod Baranią Górą), gdzie również możemy nacieszyć oczy zachodem i wschodem słońca. Następne śniadanie i kawa na wysokościach, po czym idziemy na kolejny szczyt lub schodzimy do miejscowości (np. Bielsko-Biała, Wisła). Brzmi pięknie? Zapraszam jako przewodnik w Beskid Śląski!
NAJCZĘSTSZE WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM W BESKID ŚLĄSKI:
1. Barania Góra z przewodnikiem
Zdecydowanie, w moim osobistym rankingu, Barania Góra (1220 m n.p.m.) to najczęstsze zapytanie o przewodnika górskiego w Beskidzie Śląskim. Usługa przewodnika beskidzkiego na Baranią Górę odbywa się w przeróżnych wariantach, lecz najpopularniejszy i najczęściej zamawiany to tzw. Pętla do źródeł Wisły. Przewodnik na Baranią Górę rusza wówczas z Turystami z doliny Wisły Czarne. W zależności od kierunku, start lub meta znajdują się w Dolinie Czarnej Wisełki lub Dolinie Białej Wisełki.
Obowiązkowo, w trakcie wycieczki jest przerwa w Schronisku PTTK na Polanie Przysłop pod Baranią Górą. Zdobycie Baraniej Góry jest traktowane symbolicznie oraz widokowo, ponieważ na szczycie znajduje się wieża widokowa. Podziwiać z niej możemy piękną Dolinę Wisły w Beskidzie Śląskim, niemal cały Beskid Śląski. Przy dobrej widoczności, dołącza do nich Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Mały i Kotlina Żywiecka. Wrażenie robią Tatry oraz góry na Słowacji, w tym Góry Choczańskie i Mała Fatra. Przy rewelacyjnej widoczności podziwiać można odległe miasta na Wyżynie Sląskiej, a nawet Sudety Wschodnie. Jednym z symboli wycieczki na Baranią Górę jest Rezerwat Przyrody „Wisła” oraz pomniki przyrody nieożywionej, zwłaszcza kompleks wodospadów „Kaskady Rodła”.
2. Skrzyczne z przewodnikiem
Najwyższa góra Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne (1257 m n.p.m.), pojawia się przy rezerwacjach przewodnika po Beskidzie Śląskim na góry, jak i na wycieczki objazdowe. Wśród wycieczek góskich, znaczną część stanowią wycieczki Zdobywców Korony Gór Polski. Przewodnik na Skrzyczne zwiększa atrakcyjność wycieczki oraz bezpieczeństwo. Najpopularniejszy wariant usługi przewodnika beskidzkiego na Skrzyczne to przejście z Przełęczy Salmopolskiej na Malinowską Skałę, a dalej bardzo widokowym grzbietem zielonym szlakiem na Skrzyczne.
Malinowska Skała (1152 m np.m.) jest punktem widokowym oraz bardzo fotogenicznym. Turyści chętnie robią sobie zdjęcia na wychodni skolnej w kształcie ambony. Przejście na Skrzyczne jest łagodne i obfituje w malownicze pejzaże na otaczające Beskidy oraz góry Polski, Czech i Słowacji. Oczekiwanym punktem programu wycieczki jest odpoczynek w Schronisku PTTK na Skrzycznem lub w restauracji na szczycie. Zejście ze Skrzycznego najczęściej odbywa się do Szczyrku, rzadziej do Lipowej Ostre. Wiele Grup życzy sobie zejście najkrótszym niebieskim szlakiem lub zjazd kanapową Koleją Linową COS. Coraz częściej udaje mi się jednak przekonywać moich Beskidzkich Gości, aby zejście ze Skrzycznego do Szczyrku odbywało się zielonym szlakiem przez Przełęcz Becyrek. Jest to bardzo wariant przyjemny, widokowy i krajoznawczy.
3. Pętla Beskidzka z przewodnikiem
Nie ma jednej trasy i jednego konkretnego programu Pętli Beskidzkiej, dlatego też cieszy się ona niesłabnącą popularnością wśród Grup odwiedzających Beskid Śląski. Po przepisach deregulacyjnych, wielu organizatorów oferuje Pętlę Beskidzką bez opieki przewodnika. Stąd wycieczka objazdowa zamyka podium mojego osobistego zestawienia najczęstszych wycieczek z przewodnikiem w Beskidzie Śląskim.
Zwyczajowo, Pętlą Beskidzką nazywamy wycieczki objazdowe prowadzące przez Beskid Śląski z minimum jednym przejazdem przez górską przełęcz: Kubalonka (761 m n.p.m.) i/lub Salmopolską (934 m n.p.m.). Przewodnicy w Beskidzie Śląskim popularnie dzielą też Pętlę Beskidzką na małą i wielką. Nie ma jednego kryterium lub jednej definicji. Ja ze swojego doświadczenia uważam, że Mała Pętla Beskidzka obejmuje zwiedzanie Wisły oraz Trójwsi Beskidzkiej i dopuszcza przejazd wokół Beskidu Śląskiego przez Milówkę, Węgierską Górkę oraz Szczyrk, bez zwiedzania. Kiedy mówię o Wielkiej Pętli Beskidzkiej mam na myśli przejazd wokół Beskidu Śląskiego łączący zwiedzanie Wisły ze zwiedzaniem jednego z miast na obrzeżach gór, tj. Żywca, Bielska-Białej, Skoczowa lub nawet Cieszyna. Często sprowadza się to do godzinnych widokowych przejazdów autokarem, wjazdów kolejką górską na szczyt, spaceru po centrum Wisły oraz spaceru po którejś starówce. Jako przewodnik na Pętlę Beskidzką chyba wypowiem się w imieniu innych Koleżanek i Kolegów Przewodników oraz Pilotów Turystycznych, że Pętla Beskidzka jest najczęściej realizowaną wycieczką objazdową po Beskidzie Śląskim.
4. Perły Beskidu Śląskiego z przewodnikiem
Idąc za ciosem, można powiedzieć, że wycieczki „Perły Beskidu Śląskiego” stanowią pewną modyfikację Pętli Beskidzkiej. Jest to jednak mój autorski program wycieczki jednodniowej, kiedy to moi Beskidzcy Goście chcą w ciągu jednego dnia zobaczyć najważniejsze atrakcje trzech miast turystycznych Beskidu Śląskiego, tj. Szczyrku, Ustronia i Wisły. Taka wycieczka po Beskidzie Śląskim z przewodnikiem jest pomysłem na cały dzień od rana do wieczora.
W trakcie takiej wycieczki, jako przewodnik po Beskidzie Śląskim, zapraszam do przejazdu góra-dół kanapową koleją linową na Skrzyczne bądź przejazdu wyciągami w ramach „Pętli Szczyrkowskiej”. Będąc w Szczyrku warto także odwiedzić Sanktuarium Maryjne „Na Górce”. Przejeżdżając do Ustronia, z reguły korzystamy z wjazdu autokarem na Równicę (traktowaną jako punkt widokowy i przerwa obiadowa) lub przejazdu góra-dół Koleją Linową „Czantoria”. Czasami odwiedzamy centrum Ustronia i przejeżdżamy przez uzdrowiskową dzielnicę Zawodzie z „piramidami”.
Jako że program wycieczki nazywa się „Perły Beskidu Śląskiego”, to odwiedzając Miasto Wisła skupiamy się na spacerze po centrum Wisły (park, deptak, figura Adama Małysza z czekolady), skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince, a także podziwianiu obszaru źródliskowego rzeki Wisły z tarasu na Zamku Dolnym w kompleksie Rezydencji Prezydenta RP na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki w Wiśle).
5. Podróż do źródeł Wisły z przewodnikiem
Jest to kolejna wycieczka o charakterze autorskiego programu, która stanowi moją odpowiedź na rosnące zainteresowanie całodniowymi wycieczkami do Wisły z przewodnikiem. W trakcie tej wycieczki skupiamy się na samym mieście Wisła. Nie może zatem zabraknąć rozbudowanego spaceru po centrum Wisły obejmującego punkty widokowe, najważaniejsze zabytki oraz miejsca i pomniki wprost tworzące nastrój Wisły jako miejscowości turystycznej. Podczas takiej wycieczki mamy czas na zwiedzanie Muzeum Beskidzkiego w Wiśle wraz z warsztatami lub lekcją muzealną.
Dobrym uzupełnieniem jest także skorzystanie ze znajdującej się w centrum Wisły kolei linowej „Skolnity”, ponieważ widoki z góry zapierają dech w piersiach i dają ogląd na panoramę miasta i gór Beskidu Śląskiego. Podróż do źródeł Wisły to także przejazd autokarem do Wisły Czarne, gdzie bardzo dużo czasu poświęcamy na omówienie źródeł Wisły. Spacer koroną zapory Wisła Czarne, podziwianie historycznego połączenia Białej i Czarnej Wisłeki z brzegów Jeziora Czerniańskiego oraz spacer Doliną Białej Wisełki do kompleksu wodospadów „Kaskady Rodła”. Te trzy rozwiązania pozwalają na poznanie z bliska źródeł Wisły.
Przy spełnieniu odpowiednich warunków formalnych i programowych, warto włączyć w program wycieczki zwiedzanie wnętrz Rezydencji Prezydenta RP na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki w Wiśle). Jeżeli to jest niemożliwe, w wersji ogólnodostępnej wchodzimy na taras widokowy na Zamku Dolnym oraz z zewnątrz omawiamy kompleks rezydencji prezydenckiej. Wisienką na torcie są miejsca związane z orłem z Wisły, więc do wycieczki często dołączamy odwiedziny na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince oraz Galerii „Sportowe Trofea Adama Małysza” na Oazie.
W wersji bazowej, wyieczka taka zajmuje cały dzień, czyli minimum 8 godzin. Często jednak dostępność atrakcji biletowanych i wielkość grupy (np. cały autokar 50 os.) powodują, że wycieczka ta ma charakter dwudniowy. Nierzadko, dodajemy kolejne atrakcje i tworzy się wspaniały pomysł na weekend w Wiśle w Beskidzie Śląskim z przewodnikiem!
6. Piwny Beskid Śląski z przewodnikiem
Wycieczki z motywem piwa są bardzo popularne w całej Polsce i odbywają się w zasadzie w różne zakątki Europy Środkowej. Nie inaczej jest w Beskidzie Śląskim. Piwo najczęściej jest motywem przewodnim, aby pokazać różnorodność okolicy oraz udownodnić, że jesteśmy bardzo piwowarskim regionem. Nie mówimy tutaj o całym programie wycieczki, lecz punktach programu silnie związanych z piwem. Najmocniejsze piwne akcenty to zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu oraz zwiedzanie zabytkowego Browaru w Cieszynie. W Ustroniu i Wiśle znajdują się browary restauracyjne, które mają w swojej ofercie zwiedzanie lub pogadanki o piwie. O ile zwiedzanie części produkcyjnej to najczęściej rozwiązanie dla małych grup, o tyle obiad w browarze jest już propozycją dla całkiem sporych grup.
Moi Beskidzcy Goście cenią sobie także piwa i potrawy w Browarze Rzemieślniczym „Krajcar w Żywcu”. Bardzo dobre opinie zbiera także zwiedzanie Browaru PINTA we Wieprzu z widokiem na Skrzyczne. Podczas zwiedzania oglądamy część produkcyjną kraftowego browaru oraz PINTA Barrel Brewing, gdzie poznajemy zabawy smakiem piwa leżakującego w beczkach po whisky. Czasami jako ciekawostkę odwiedzamy niewielką wieś Herczawa (cz. Hrčava) po czeskiej stronie Beskidu Śląskiego. Ta licząca 250 mieszkańców wioska ma własne piwo.
7. Szyndzielnia i Klimczok z przewodnikiem
Przewodnik na Klimczok (1117 m n.p.m.) wchodzi z Turystami z różnych stron, a to od Szczyrku, a to od Brennej, a to od Bystrej lub Mesznej. W moich zawodowych statystkach jednak najczęściej bywam jako przewodnik beskidzki na Klimczoku, kiedy mam wycieczki łączone razem z Szyndzielnią. Wycieczka na Szyndzielnię i Klimczok jest propozycją wycieczki całodniowej od rana do popołudnia.
Najczęściej jest tak, że wycieczkę zaczynamy w Bielsku-Białej, skąd gondolową Koleją Linową „Szyndzielnia” wjeżdżamy na wysokość 958 m n.p.m. Później kręcimy się po okolicach szczytu podziwiając widoki z „gruntu” lub wieży widokowej ZIAD Tower. Pierwszy postój jest już kilkaset metrów dalej, ponieważ pod szczytem Szyndzielni znajduje się schronisko PTTK. Widoki z jadalni na Kotlinę Żywiecką, Beskid Żywiecki i Tatry są bezcennym urozmaiceniem odpoczynku.
Następnie żółtym szlakiem turystycznym wchodzimy na Klimczok. Po drodze podziwiamy widoki na czeski Beskid Śląsko-Morawski. Klimczok jest najwyższym punktem trasy i oferuje fenomenalne widoki na Skrzyczne, Kotlinę Żywiecką, Beskid Żywiecki i Tatry. Po chwili raczenia się krajobrazami, schodzimy do tamtejszego Schroniska PTTK „Klimczok” pod Magurą. Najczęściej, tutaj jest zwyczajowa przerwa obiadowa. Powrót może odbywać się na dwa sposoby. Część moich Beskidzkich Gości preferuje widokowe zejście zielonym i niebieskim szlakiem do Szczyrku – cały czas w dół z pięknymi widokami i metą przy Sanktuarium Maryjnym „Na Górce”. Część moich Beskidzkich Gości decyduje się na powrót czerwonym szlakiem do Szyndzielni, zjazd gondolą z Szyndzielni i powrót w miejsce startu w Bielsku-Białej.