Przewodnik Babia Góra
Nie można być przewodnikiem beskidzkim bez miłości do gór. Jako przewodnik po Babiej Górze uważam, że miłość do gór noszę w sobie. W moim przypadku, miłość do gór była pierwsza, później była praca w turystyce. Od strony Ojca, Dziadek z Babcią wędrowali po górach już w pierwszej połowie XX wieku. Dziadek, Zbigniew Szczepanek, najprawdopodobniej najbardziej wpłynął na miłość do gór u następnych pokoleń. Dziadek wędrował po górach, uwieczniał je na fotografiach, szkicach oraz akwarelach. Mój Ojciec natomiast od nastolatka wędrował szlakami, później pracował w górach jako pracownik/gospodarz schronisk górskich oraz zawodowy ratownik górski. Zatem, w wielkim skrócie, moja miłość do gór jest wielopokoleniowa. Babia Góra (1725 m n.p.m.) jest górą szczególną dla mnie, ponieważ jest najwyższą górą mojego Beskidu Żywieckiego oraz najwyższą górą całego mojego terenu uprawnień przewodnickich. To na Babiej Górze znajduje się jedyny u mnie park narodowy.
Babia Góra to symbol turystyki górskiej w Beskidach. Tutaj są najbardziej znane wschody i zachody słońca, tutaj są jedne z najdalszych widoków w Beskidach i tutaj są dwa z najbardziej znanych beskidzkich szlaków: Perć Akademicka oraz Główny Szlak Beskidzki. Do Babiej Góry mam sentyment z jeszcze innych powodów. To na Babiej Górze łączą się wpływy moich ulubionych regionów: Orawy oraz Żywiecczyzny. Z Babią Górą związana jest także postać Wawrzyńca Szkolinka, wiaropodobnego pierwszego przewodnika w Beskidach. 🙂 Posiadam aktualną licencję przewodnika Babiogórskiego Parku Narodowego, a podczas nieoficjalnych konkursów przewodnickich w siedzibie BgPN zajmuję najwyższe miejsca. 😉 Polecam się jako przewodnik na wycieczki piesze babiogórskimi ścieżkami oraz na wycieczki objazdowe po całym Podbabiogórzu.
RADOSŁAW SZCZEPANEK TO PRZEWODNIK PO BABIEJ GÓRZE
Babia Góra to beskidzkie „trzy razy naj”, czyli najwyższa góra polskich Beskidów, najwyższa góra Beskidów Zachodnich oraz najwyższa góra Beskidu Żywieckiego. Dodać możemy do tego także, iż jest najcenniejsza przyrodniczo góra w Beskidzie Żywieckim objęta ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego. Babia Góra, a w szczególności jej szczyt – Diablak, owiana jest wieloma legendami oraz turystycznymi mitami. Prawdą jest natomiast, iż jest to jedna z najbardziej zdradliwych gór w Polsce, przez co zwana jest Matką Niepogód lub kapryśnicą. Jako licencjonowany przewodnik po Babiej Górze staram się przekazywać informacje, ale i dbam o bezpieczeństwo moich Beskidzkich Gości. Posiadam uprawnienia państwowe oraz uprawnienia Babiogórskiego Parku Narodowego, więc w pełni legalnie mogę oprowadzać Turystów jako górski przewodnik na Babią Górę oraz po babiogórskich szlakach. Zaufaj mojej wiedzy oraz doświadczeniu.
Miejscowy przewodnik na Babią Górę
Pochodzę z Żywiecczyzny i wychowałem się w Beskidzie Żywieckim. Na Babiej Górze przebiega granica między Orawą i Żywiecczyzną, a niedaleko Matki Niepogód jest także Podhale. Jestem zatem człowiekiem stąd, z Żywiecczyzny – jednej z trzech podbabiogórskich krain. Chociaż moja rodzinna miejscowość leży na drugim krańcu Beskidu Żywieckiego twierdzę, iż jestem miejscowym przewodnikiem po Babiej Górze. Mój rdzenny oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego to Babiogórski Oddział PTTK w Żywcu, który nie tylko w przeszłości, ale i obecnie prężnie działa na rzecz babiogórskiej turystyki. Pierwsze młodzieżowe rajdy turystyczne miałem między innymi na Babiej Górze, nocując jeszcze w starym schronisku na Markowych Szczawinach. Mieszkam w tym samym Beskidzie Żywieckim i przy tym samym Wododziale Europejskim, co przewodnicy z Zawoi czy Zubrzycy. Nawet jeżeli na mapach wyświetla się odległość kilkudziesięciu kilometrów i ponad godzina drogi samochodem, to nie pobieram opłaty za dojazd – jak to miejscowy przewodnik. 🙂
Za sprawą bliskości do Babiej Góry oraz jej symbolicznego znaczenia, na Królowej Beskidów jestem regularnie. Już nawet nie liczę ile razy w ciągu roku wędruję babiogórskimi ścieżkami. Ta znaczna częstotliwość odwiedzin Babiej Góry daje mi nie tylko satysfakcję, lecz także pozwala na bieżąco weryfikować stan szlaków, ciekawostki przyrodnicze lub panujące warunki. Korzystając z miejscowego przewodnika górskiego wiesz, że nie zabłądzisz. Swoją ofertę kieruję do Grup zorganizowanych oraz Turystów indywidualnych. Pod moją opieką każdy może czuć się ugoszczony i zaopiekowany w Beskidach!
Babia Góra zimą z przewodnikiem
Zimą przewodnik na Babiej Górze to przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie ma roku, aby zimowe wiadomości z Babiej Góry nie obiegły ogólnopolskich mediów lub nie trafiały na paski telewizji informacyjnych. Zima na Babiej Górze jest piękna, lecz groźna i niebezpieczna. Silne porywiste podmuchy wiatru skutecznie obniżają temperaturę odczuwalną. Zawiewane z nienacka mgły potrafią w mgnieniu oka ograniczyć widoczność. Wypłaszczona kopuła szczytowa zasyspana śniegiem z licznymi śnieżno-lodowymi rzeźbami jest piękna i magiczna. Jednocześnie we mgle wszystko jest takie same biało-szare, przez co bardzo łatwo jest stracić orientację w terenie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zimą wprowadza profilaktyczne patrole na Babiej Górze. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR na bieżąco monitorują warunki atmosferyczne, ogłaszają zagrożenie lawinowe. Perć Akademicka, czyli najtrudniejszy szlak na Babiej Górze, zimą jest zamknięta. Szlak jest zamykany przed kalendarzową zimą i otwierany już bliżej końca kalendarzowej wiosny. Przykładowo, w sezonie zimowym 2023/24 Perć Akademicka była zamknięta od 27 listopada 2023 r. do 1 czerwca 2024 r., rok wcześniej było to odpowiednio od 12 grudnia 2022 r. do 26 maja 2023 r. Mimo tej ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, co roku Ratownicy GOPR na Babiej Górze mają ręce pełne roboty…
Wchodząc we współpracę ze mną jako licencjonowanym przewodnikiem beskidzkim, już na etapie planowania wycieczki liczy się bezpieczeństwo. Babia Góra nie wybacza błędów, więc wywiad przewodnicki jest bardzo dokładny. Liczy się każda informacja: kondycja Uczestników, ich wiek, stan zdrowia, dotychczasowe doświadczenia górskie, liczebność Grupy oraz posiadane wyposażenie. Babia Góra zimą z przewodnikiem jest bezpieczna, ale też w moim wydaniu nic za wszelką cenę. Magiczne szlaki na Babiej Górze znajdziemy także poza szczytem. Diablak w chmurach podziwiany z bezpiecznej perspektywy z pewnością zrobi większe pozytywne wrażenie niż silny wiatr przewracający Turystów na oblodzonym szlaku. Spacery po Babiogórskim Parku Narodowym nie muszą prowadzić wyłącznie na szczyt. Sokolica, Kępa, Cyl to tylko kilka fenomenalnych miejsc, na których zimą jest bezpieczniej niż na Diablaku.
Moje rozumienie bezpieczeństwa w górach to także podejmowanie decyzji na bieżąco w trakcie wycieczki. Gdzie jak gdzie i kiedy jak kiedy, ale zimą na Babiej Górze nie można sztywno trzymać się programu wycieczki! Jako przewodnik na Babią Górę podkreślam to za każdym razem. Jak idziemy razem na wycieczkę, to ja jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo, a Uczestnicy mogą się skupić na komforcie wędrówki i pozytywnych doznaniach z wędrowania po Królowej Beskidów!
Przewodnik po Babiogórskim Parku Narodowym
Posiadając licencję Babiogórskiego Parku Narodowego jestem przewodnikiem po wszystkich znakowanych szlakach i scieżkach przyrodniczych na terenie BgPN. W branży turystycznej fukncjonuję jako przewodnik po Zawoi oraz przewodnik po Beskidzie Żywieckim. Obie te funkcje idealnie można łączyć podczas wycieczek po Babiogórskim Parku Narodowym, ponieważ gęsta sieć ścieżek przyrodniczych pozwala nam na spacery nad góralskimi przysiółkami Zawoi bez konieczności odbywania wysokogórskich wypraw. Wędrówka do „grubej jodły” lub ścieżką na Mokry Kozub sprawia mi wiele radości, gdyż jako przewodnik mogę dzielić się tam swoją pasją i co krok podrzucać ciekawostki moim Beskidzkim Gościom. Górskie szlaki na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego są świetną bazą do planowania jednodniowych wycieczek w góry oraz kilkudniowych wycieczek po Beskidzie Żywieckim. Pasmo Jałowieckie oraz Pasmo Policy (in. Pasmo Polic) pozwalają nam na tworzenie nietuzinkowych obozów wędrownych odwiedzających Babiogórski Park Narodowy z przewodnikiem.
Przewodnik wokół Babiej Góry, przewodnik po Podbabiogórzu
Królowa Beskidów Babia Góra jest bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu. Swoim kształtem, wyniosłością oraz pogodą wpłynęła na kulturę mieszkańców okolicznych ziem. Dosłownie wpływa na styl życia oraz jest częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Właśnie dlatego UNESCO w czerwcu 1976 roku nadało Babiej Górze status Rezerwatu Biosfery, jako jednemu z pierwszych obszarów na świecie. Międzynarodowy Program „Człowiek i Biosfera” (Man and the Biosphere – MAB) obejmuje także otulinę Babiogórskiego Parku Narodowego. Orawa, Podhale i Żywiecczyzna to regiony, które od wieków związane są z Babią Górą. Jako przewodnik przekazuje informację o tych regionach będąc na Babiej Górze Prowadząc wycieczki objazdowe wokół Babiej Góry, w podbabiogórskich regionach wiele mówię o samej Królowej Beskidów.
Jako przewodnik po Żywiecczyźnie z wielką chęcią pokazuję zakątki południowo-wschodniej Ziemi Żywieckiej bezpośrednio związane z Babią Górą. Królową Beskidów możemy podziwiać z Żywca. O jej wpływie na dziedzictwo możemy mówić w dorzeczu Skawy i Koszarawy, kursując między urokliwymi miejscowościami. Jako przewodnik po Orawie o Babiej Górze mówię zawsze i wszędzie. Wycieczki objazdowe na Orawę po polskiej i słowackiej stronie zawsze związane są z Babią Górą. Działam także jako terenowy przewodnik po Podhalu, szczególnie północno-zachodnich terenach Podhala. Oprowadzając wycieczki objazdowe po Podhalu nie da się nie wspomnieć o Babiej Górze. Niemal na każdej wycieczce po Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej towarzyszą nam widoki na Babią Górę.
Przewodnicy Babia Góra
Babia Góra z roku na rok zyskuje na popularności. Ta góra jest w kręgu zainteresowań coraz większych grup zorganizowanych. Jednocześnie, logika bezpieczeństwa w górach i regulamin Babiogórskiego Parku Narodowego nakazują, aby jeden przewodnik nie brał pod swoje skrzydła dużych grup. Uważam, że będąc odpowiedzialnym przewodnikiem beskidzkim nie mogę każdej grupy brać wyłącznie w pojedynkę. Coraz częściej są sytuacje, kiedy grupa (nawet nieliczna) jest zróżnicowana kondycyjnie i na etapie planowania wycieczki okazuje się, że będą dwie trasy (łatwiejsza i trudniejsza) dla jednej Grupy. Działam jako agencja przewodnicka, ale i jako miejscowy przewodnik chcę, by każdy z moich Beskidzkich Gości był dobrze zaopiekowany. Oferuję wynajęcie przewodników po Babiej Górze w liczbie adekwatnej do zapotrzebowania. Wśród moich znajomych są sprawdzeni przewodnicy po Babiej Górze.
Nasza drużyna przewodników górskich składa się z osób o różnych specjalizacjach. Są wśród nas ratownicy górscy, ultramaratończycy, krajoznawcy, przyrodnicy, międzynarodowi przewodnicy górscy, etnografowie, działacze kultury. Posiadając tak rozbudowaną sieć kontaktów mogę zaproponować przewodników całkowicie spełniających oczekiwania, za których ręczę co do jakości świadczonych usług przewodnickich. Jesteśmy zrzeszeni w różnych organizacjach, pochodzimy z podbabiogórskich krain: Orawy, Podhala i Żywiecczyzny. Przewodnicy na Babią Górę, z którymi współpracuję, są zawodowymi i miejscowymi przewodnikami górskimi. Znamy się i dobrze nam się współpracuje, ale też znamy swoje style oprowadzania. Jest to szczególnie ważne, kiedy jestem z moimi Beskidzkimi Gośćmi kilka dni (np. jeździmy po okolicy) i na ten jeden dzień na wycieczkę na Babią Górę dołącza do nas kolejny przewodnik. Wówczas dobrze, aby przekaz i styl oprowadzania były spójne.
Jeżeli potrzebujesz więcej niż jednego przewodnika, chętnie pomogę. Mogę przyjąć zlecenie na zasadzie agencji przewodnickiej, ale i uprzejmie dzielę się namiarami i polecam zaprzyjaźnionych przewodników po Babiej Górze.
NAJPOPULARNIEJSZE SZLAKI NA BABIĄ GÓRĘ Z PRZEWODNIKIEM
Babiogórski Park Narodowy, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (oddziały w Żywcu, Suchej Beskidzkiej i Nowym Targu) oraz Klub Słowackich Turystów (słow. Klub Slovenských Turistov) to organizacje wyznaczające szlaki na Babiej Górze i szlaki, którymi dojdzie się na Babią Górę z sąsiednich pasm górskich. Dzięki nim mamy do wyboru setki kilometrów szlaków wokół Babiej Góry i u jej podnóży. Jak to nierzadko bywa, Turyści skupiają swoją uwagę na zaledwie ułamku tych szlaków.
Nie inaczej jest kiedy pojawia się zamówienie usługi przewodnickiej na Babia Górę. Większość zainteresowanych chce wejść na Babią Górę z przewodnikiem za znakami jednego z kilku najpopularniejszych szlaków. Na swojej stronie internetowej w innym miejscu opisałem wszystkie szlaki na Babią Górę, więc tutaj zapraszam do streszczenia i wskazania tych najpopularniejszych szlaków.
Czerwony szlak Przełęcz Krowiarki – Babia Góra, czyli najłatwiejszy szlak na Babią Górę z przewdnikiem
Moje subiektywne odczucie jest takie, że liczący nieco ponad 4,5 km dystansu i ok. 720 m sumy podejść czerwony szlak z Przłęczy Krowiarki na Babią Górę jest jednocześnie najłatwiejszym szlakiem na Babią Górę i najpopularniejszym szlakiem na Diablak. To subiektywne odczucie znajduje potwierdzenie w rozmowach z pracownikami Babiogórskiego Parku Narodowego, ponieważ ten odcinek szlaku jest najbardziej wyeksploatowany, widoczna jest największa presja ruchu turystycznego, a i Punkt Informacji Turystycznej i Przyrodniczej na Polanie Krowiarki jest najliczniej wykorzystywanym wejściem do BgPN. Znajduje to także potwierdzenie w ilości zamówień oraz w treści zapytań kierowanych do mnie jako przewodnika po Beskidzie Żywieckim tak samo na wycieczki górskie, jak i na wycieczki objazdowe po Beskidach.
Krowiarki, czyli dawna polana na przełęczy między Pasmem Babiogórskim i Pasmem Policy (Pasmem Polic), to atrakcyjny punkt startu dla wycieczek górskich. Parkingi znajdują się tutaj na wysokości ok. 1010 m n.p.m., co znacznie zmniejsza pokonywane przewyższenie. Nawierzchnia na szlaku w ciepłych porach roku jest łatwa, ponieważ w zdecydowanej większości jest to górski chodnik ułożony z dużych kamieni. Pierwsza godzina to wędrówka świerkowym lasem i podejście na Sokolicę (1367 m n.p.m.), która jest pierwszym punktem widokowym. Babia Góra prezentuje się stąd bardzo majestatycznie. Później w niecałe półtorej godziny szlaku przechodzimy kolejne babiogórskie piętra roślinności. Od Sokolicy po Diablak czerwony Główny Szlak Beskidzki uchodzi za bardzo widokowy. Określam ten szlak jako „Babiogórski Park Narodowy w pigułce”, ponieważ pokazuje wiele, ale nie wszystko. 😉
Szlakowo, wejście na Babia Górę z Korowiarek czerwonym szlakiem zajmuje ok. 2:30 godz., co daje mu także tutył najszybszego szlaku na Babią Górę lub miano „najkrótszy szlak na Diablak”. Jednak w praktyce za sprawą licznych postojów na podziwianie widoków – czas ten ulega wydłużeniu. Korzystając z usługi przewodnika beskidzkiego, dodatkowo doliczamy czas na pogadanki przewodnickie i opowiadanie ciekawostek, ponieważ szlak ten jest ważny pod względem przyrodniczym i krajoznawczym.
Z przewodnikiem zielonym szlakiem z Zawoi Markowej na Babią Górę
Tak naprawdę jest to skrót myślowy, ponieważ interesujący Turystów szlak to tak naprawdę szlak zielony z Zawoi Małych Widełek do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Przy schronisku trzeba podjąć decyzję czy na szczyt Babiej Góry udaje się czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim czy może żółtym szlakiem Percią Akademicką.
Szlak zielony jest atrakcyjny od samego dołu, ponieważ przechodzimy przez urokliwą zabudowę Zawoi, mijamy odkrywkę fliszu karpackiego oraz Dyrekcję Babiogórskiego Parku Narodowego z Wystawą Stałą i Ogrodem Roślin Babiogórskich (a także Ogrodem Zmysłów). Właściwe wejście na teren parku narodowego jest po minięciu Punktu Informacji Turystycznej i Przyrodniczej w Zawoi Markowej. Początkowo szlak idzie równo z leśną drogą, lecz potem odbija w urokliwe leśne zakamarki. Trzymając się cały czas szlaku, od Zawoi Markowej aż po Schronisko PTTK „Markowe Szczwiny”, szlak ten jest w większości kamiennym chodnikiem. Równolegle do szlaku biegnie leśna droga dojazdowa do schroniska oraz szlak przecinają leśne ścieżki. Powoduje to, iż Turyści często (mniej lub bardziej świadomie) wędrują poza szlakiem.
Szlak nie należy do najłagodniejszych, ponieważ na dystansie niecałych 3,5 km pokonuje ponad 450 m przewyższenia w czasie około półtorej godziny. Całość szlaku wiedzie lasem, nie ma za wielu miejsc do odpoczynku lub rozpraszających Turystów, więc obiegowa opinia o tym szlaku to najszybszy i najkrótszy szlak do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Dla mnie jako przewodnika, ten szlak to sposób na względnie szybkie dotarcie w wyższe partie Babiej Góry, zwłaszcza dla moich Beskidzkich Gości nocujących w Zawoi Widłach (gdzie jest sporo obiektów noclegowych) niekorzystających z transportu.
Czerwony szlak Markowe Szczawiny – Babia Góra z przewodnikiem
To kolejny fragment czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego, którym można dostać się na Diablak, szczyt Babiej Góry. Wybierając ten szlak na wejście, musimy się liczyć z dość stromym podejściem na Przełęcz Brona od Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, a potem kolejnymi dość stromymi podejściami, m.in. na Kościółki. W warunkach zimowych jest to najpopularniejsze wejście na Babią Górę od schroniska. Omawiany fragment szlaku to chodnik z dużych kamieni ułożonych oraz kamienne schodki.
Wśród moich Beskidzkich Gości, szlak ten najczęściej jest wykorzystywany do zejścia z Babiej Góry do schroniska w ramach wycieczek z Krowiarek do Zawoi Markowej lub tzw. wycieczek górskich pętlą po Babiej Górze. Schodząc tym szlakiem z Babiej Góry mamy przed sobą piękne widoki, ponieważ jest to bardzo widokowy szlak. Wybierając ten szlak na wejście na Babią Górę, również możemy podziwiać widoki, lecz najładniejsze krajobrazy są za plecami.
Żółty szlak na Babią Górę – Perć Akademików z przewodnikiem
Percią Akademików nazywamy końcowy górny odcinek żółtego szlaku z Zawoi Widły na Babią Górę, dokładnie na jej szczyt – Diablak. Perć Akademików (inaczej Perć Akademicka) to zdecydowanie najbardziej spektakularny szlak turystyczny w Beskidach ukazujący wysokogórski charakter Babiej Góry. Szlak ten jest jednokierunkowy (można iść nim tylko do góry) i sezonowo zamykany na okres zimowy. Dzięki temu Perć Akademicka ma otoczkę legendarnej oraz – jak to niektórzy mówią – epickiej trasy na Babią Górę. Charakter sportowy, turystyczny tego szlaku jest niezaprzeczalny. Znaczne przewyższenie (500 m) przy niewielkim dystansie (1,8 km) odczuwamy w nogach wchodząc po licznych kamiennych schodach. Dochodzą do tego łańcuchy i klamry, które zawieszone nad przepaścią pozwalają nie tylko poczuć się jak w wysokich górach, ale i faktycznie potrenować umiejętności górskie w beskidzkich realiach. Perć Akademików poporowadzona jest na stromych północnych zboczach Babiej Góry.
Żółte znaki szlaku turystycznego wyprowadzają nas od okolic Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Pierwsze minuty to spokojna wędrówka Górnym Płajem, po czym przy Skręcie Ratowników żółty szlak odbija do góry stająć się Percią Akademików. Szlak stromo po kamiennych schodkach wspina się wzdłuż Szumiącej Wody. Przez piękny puszczański las górnoreglowy, wąska ścieżka wyprowadza nas w jarzębinowe gęstwiny, a następnie w piętro kosodrzewiny. Pod Piarżystym Żlebem znajdują się łańcuchy. Przy Czarnym Dziobie są słynne klamry na Babiej Górze. Wkraczając w piętro subalpejskie, szlak konsekwentnie zdobywa wysokość co rusz odsłaniając nam coraz rozleglejszą panoramę. Perć Akademików kończy się w sąsiedztwie Kapliczki Maryjnej na Babiej Górze (Kapliczka Matki Bożej Królowej Babiej Góry), by po kilku minutach można było stanąć na Diablaku, szczycie Babiej Góry.
Górski przewodnik na Perci Akademików skupia się w zdecydowanej mierze na bezpieczeństwie Turystów. Szlak na pewnym dystansie jest wąski, bez możliwości postojów i ustawienia Grupy w układzie „amfiteatralnym”. Podczas wycieczek na Babią Górę Percią Akademików preferowane są kameralne grupy. Informacje krajoznawcze przekazywane są w bezpiecznych miejscach, a te trudniejsze fgragmenty każdy pokonuje w skupieniu pod opieką przewodnika. Chociaż Perć Akademików zasłynęła właśnie ze względu na trudności, to jest popularna wśród wielu początkujących Turystów. Chociaż Perć Akademicka przyciąga miłośników górskich „challange’y”, to jest szlakiem kultowym dla historii turystyki górskiej w Polsce. Perć Akademików to także perełka szlaków wartościowych przyrodniczo, więc informacji oraz ciekawostek związanych z tym szlakiem jest mnóstwo. Jako przewodnik po Babiej Górze czuję się dumny, że mogę oprowadzać moich Beskidzkich Gości na tak ważnym i pięknym szlaku.
NAJCHĘTNIEJ WYBIERANE WYCIECZKI NA BABIĄ GÓRĘ Z PRZEWODNIKIEM
Wycieczki górskie dominują wśród zapytań o przewodnika na Babią Górę, co nie powinno dziwić. Najpopularniejsze są wycieczki górskie łączące wejście na szczyt Babiej Góry z odwiedzinami w Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach. Chyba najczęstszą trasą, którą w ten sposób przechodzę z moimi Beskidzkimi Gośćmi jest babiogórska pętla z Krowiarek uwzględniająca ponadto jeszcze przejście niebieskim szlakiem, tzw. Górnym Płajem. W okresie letnim popularne są wycieczki na Babią Górę z uwzględnieniem Perci Akademików. Tutaj wciąż najpopularniejsza jest klasyczna trasa uwzględniająca dojście do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach zielonym lub niebieskim szlakiem, po czym wejście na Diablak Percią Akademików i zejście czerwonym szlakiem ponownie do Markowych Szczawin. Osobiście zachęcam do korzystania z mniej popularnej trasy, czyli pętli w formie ósemki z Zawoi Markowej na Babią Górę przez Sulową Cyrhlę i Polanę Karczmarczykową.
Wycieczki objazdowe wokół Babiej Góry są popularne, ale ich nazwy oraz programy rzadko kiedy odnoszą się do samej Królowej Beskidów. W mojej przewodnickiej karierze dwa najpopularniejsze podbabiogóskie programy wycieczek objazdowych to okolice Suchej Beskidzkiej (roboczo przeze mnie nazwane Tradycjnym Podbabiogórzem) ze spacerem po mieście i zwiedzaniem Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, a także wycieczka objazdowa po Górnej Orawie z między innymi zwiedzaniem polskiego skansenu Orawski Park Etnograficzny oraz rejsem statkiem po Jeziorze Orawskim na Słowacji. Zauważam rosnącą popularność wycieczek objazdowych nad doliną Koszarawy na Żywiecczyźnie, kiedy to odwiedzamy Starą Karczmę w Jeleśni czy podziwiamy piękny Wodospad w Sopotnii Wielkiej.
Zaznaczam również, że Babia Góra niczym magnes przyciąga wielu Turystów. Jednak wyłącznie garstka z nich postanawia zagościć pod Babią Górą na dłużej i zobaczyć co podbabiogórskie regiony mają do zaoferowania. Gorąco zachęcam, aby światy Babiej Góry poznawać z licencjonowanymi przewodnikami beskidzkimi, którzy pokazują piękne miejsca i przekazują klimat regionów. Subiektywnie, w mojej własnej opinii, czuję się właśnie takim przewodnikiem. Zapraszam do skorzystania z mojej oferty przewodnickiej oraz odwiedzenia Babiogórskiego Parku Narodowego i okolic!