Witam! Nazywam się Radosław Szczepanek
Jestem licencjonowanym przewodnikiem beskidzkim
Jestem licencjonowanym przewodnikiem górskim beskidzkim oraz licencjonowanym przewodnikiem po Babiogórskim Parku Narodowym. W branży turystycznej obecny jestem od 2006 roku. Od 2009 roku posiadam państwowe uprawnienia przewodnika górskiego i od samego początku jest to moje główne źródło utrzymania, dlatego mówię o sobie, że jestem zawodowym przewodnikiem.
Przede wszystkim jestem przewodnikiem beskidzkim z Beskidów. Urodziłem się w Beskidach. Mieszkam w Beskidach. Doświadczenia zawodowe zdobywałem w Beskidach. Pracuję jako przewodnik w Beskidach. W swojej pracy jestem zatem autentyczny, co za każdym razem czują moi beskidzcy Goście. Wszystkich swoich Turystów traktuję jak beskidzkich Gości, którym pragnę pokazać swoją małą ojczyznę z jak najpiękniejszej strony. Dlatego też nie ograniczam się do sztampowych programów powielanych w ofertach wszystkich. Jeżeli jako Goście jesteście zainteresowani poznaniem mniej oczywistych miejsc i atrakcji Beskidów, serdecznie zapraszam do siebie!
Przewodnik Beskidy
W górach jestem u siebie. Pochodzę z Rajczy, miejscowości na styku Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, u źródeł rzeki Soły, gdzie kultura kupiecka spotyka kulturę góralską. Turystyka górska to moja prawdziwa pasja, gdyż od niej wszystko się zaczęło. Dziadek uwielbia wędrówki górskie i za dziecka zaraził górami mojego Ojca. Ojciec z kolei poszedł o krok dalej. Tata latami był pracownikiem i kierownikiem schronisk górskich, a przede wszystkim ratownikiem górskim. Ojciec zatem przekazał miłość do gór mojej skromnej osobie. Najbardziej lubię spokojne górskie wędrówki z plecakiem od schroniska do schroniska, bez wyczynów i wyścigów. Poza moimi Beskidami, uwielbiam słowacką Małą i Wielką Fatrę, Niżne Tatry, Słowacki Raj oraz Pieniny po obu stronach granicy. Jestem zakochany w Karpatach jako całości: od górskiej topografii, przez historię po dziedzictwo kulturowe. Dzięki wieloletniej wędrówce, doskonale znam topografię Beskidów Zachodnich, co nie raz potwierdziłem na kursie przewodnickim oraz w trakcie egzaminu (jako przewodnik górski zdawałem egzamin przed komisją z Urzędu Marszałkowskiego). Z kolei z czasów szkoły średniej i studiów bardzo dużo dało mi członkostwo w organizacjach regionalistycznych oraz udział w wielu wykładach i spotkaniach z zakresu regionalizmu całych Beskidów. Swego czasu byłem stałym bywalcem spotkań Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Na szlaku możecie się czuć ze mną bezpiecznie! W domu posiadam pokaźną biblioteczkę z zakresu turystyki, historii, geografii i krajoznawstwa Beskidów.
Wywiady ze mną
W 2019 roku miałem przyjemność być gościem u vlogerów rajczańskiego pochodzenia z Travel Jera. Wiola i Konrad przeprowadzili ze mnę wywiad, z którego powstał materiał o Beskidach. Ja osobiście bardzo jestem im wdzięczny, iż wśród kilku tysięcy przewodników beskidzkich wybrali właśnie mnie na swojego rozmówcę. W trakcie rozmowy poruszaliśmy przede wszystkim tematy ogólnobeskidzkie, górskie. Moim zdaniem, te trzy filmy są naprawdę profesjonalnie zrobione i zachęcam wszystkich do obejrzenia! A że turystyka to nie tylko Beskidy, zachęcam również do bieżącego obserwowania kanału Travel Jera na You Tube. 🙂
W 2017 roku udzieliłem wywiadu cenionemu na Żywiecczyźnie portalowi WgMedia.eu, który w ramach swojej działalności informuje o ciekawych miejscach w regionie. Wywiad można przeczytać w zakładce pod tym linkiem: Rozmowa z Radosławem Szczepankiem o pracy przewodnika górskiego oraz pasji do gór. 🙂
Zamiast CV
Zamiast CV pragnę przedstawić krótką „oś czasu” mojej – nazwijmy to – beskidzkiej kariery. Nawet jeżeli jestem „tylko przewodnikiem beskidzkim” i dla większości Klientów liczy się sam fakt posiadania przeze mnie uprawnień państwowych, pragnę się podzielić kilkoma faktami z mojego życia, które mają wpływ na mój sposób goszczenia Turystów w Beskidach. Przede wszystkim pragnę podkreślić, iż jestem miejscowym przewodnikiem zawodowym (przewodnictwo to nie sposób na dorobienie), tutaj się urodziłem i tutaj mieszkam. Moja wewnętrzna potrzeba promocji Beskidów sięga zdecydowanie głębiej w historię niż tylko do decyzji o zapisaniu się na kurs przewodnicki. 😉
1988 – Narodziny w sercu Beskidów
Przyszedłem na świat w samym sercu Beskidów, na Żywiecczyźnie. Moja rodzina od pokoleń związana jest z obszarem Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Makowskiego oraz Beskidu Niskiego. Moje korzenie sięgają w większości terenów historycznej Małopolski, ale mam też liczną część rodziny na Śląsku Cieszyńskim.
1999 – Wycieczki rowerowe po okolicy
Jako jedenastolatek uwielbiałem jeździć na rowerze i już wtedy zwiedzałem sąsiednie wioski i gminy. „Ucieczka” z domu żeby zobaczyć co to jest ta Rycerzowa (wychowałem się w pobliżu szlaku) była prawodopodobnie moją pierwszą samodzielną wycieczką górską. 😉
2000 – Pierwsza książka o Beskidach
W wieku dwunastu lat połknąłem bakcyla gór na dobre. W starej szafie znalazłem należący do mojego Ojca przewodnik po Beskidach autorstwa Władysława Krygowskiego. Kilkakrotnie przeczytałem książkę „od deski do deski” i wiedziałem, że moją nową pasją będzie stałe pogłębianie wiedzy na temat Beskidów.
2002 – Pierwszy aparat cyfrowy
Od dzieciaka moją pasją jest fotografowanie wszystkiego, co związane z krajobrazem, przyrodą, krajoznawstwem i podróżami. 😀 Otrzymałem pierwszy aparat cyfrowy i jako czternastolatek zacząłem robić zdjęcia pamiątkowe z wycieczek górskich. Od fotografii jestem uzależniony do dziś. 😉
2003 – Przynależność do organizacji
Przynależałem do licznych formalnych i nieformalnych organizacji turystycznych oraz regionalistycznych. Jako nastolatek zapisałem się do lokalnych organizacji turystycznych oraz regionalistycznych, jak np. PTTK i Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Z biegiem czasu dochodziły kolejne organizacje. W okresie studenckim, w miejsce organizacji pozarządowych weszły natomiast biblioteki oraz archiwa, gdyż w nich mogłem najlepiej poszerzać swoją wiedzę. Członkiem niektórych organizacji jestem do dzisiaj.
2006 – Beskidy w obiektywie
Z pomocą Rodziny rozpocząłem prace nad serią amatorskich fotografii promujących Beskidy. W ten sposób jako licealista miałem cały cykl wystaw fotograficznych „Beskidy w obiektywie Radosława Szczepanka” w wielu prestiżowych lokalizacjach w kraju, np. w katowickim BWA. Najwięcej wystaw odbyło się w 2007 roku i to ten rok uznaję za początek mojego promowania Beskidów.
2009 – Licencjonowany Przewodnik Beskidzki
W 2009 roku uzyskałem uprawnienia licencjonowanego przewodnika beskidzkiego. Już kilkanaście dni po odebraniu licencji oprowadzałem pierwszą grupę moich Beskidzkich Gości. Po blisko dwuletnim kursie przewodnickim, w 2009 roku zdałem egzamin i otrzymałem państwowe uprawnienia górskiego przewodnika beskidzkiego. Miałem już w tym czasie założoną działalność gospodarczą, więc od samego początku jestem zawodowym przewodnikiem i od samego początku przewodnictwo jest moją główną pracą.
2010 – Ogólnopolska Akcja „Poznaj Beskidy”
W ramach swojej pracy zawodowej, prowadzonego wcześniej bloga turystycznego „Beskidtrek” przekształciłem w Agencję Turystyki Beskidzkiej Beskidtrek. Z kolei wraz ze znajomymi, działania promocyjne skumulowaliśmy w jedną potężną niekomercyjną Ogólnopolską Akcję „Poznaj Beskidy”, w ramach której w całej Polsce powstało kilkaset Kół Miłośników Beskidów.
2010 – Ukończenie studiów z wyróżnieniem
Studia były połączeniem pasji do ekonomii oraz branży turystycznej osadzonej w beskidzkich realiach. Z wyróżnieniem ukończyłem studia ekonomiczne na kierunku „Zarządzanie w hotelarstwie” na szanowanej uczelni, jaką jest Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza. Jak tylko mogłem, tak wszystkie możliwe prace, referaty i badania starałem się prowadzić w beskidzkich realiach. 😉
2010 – Redaktor naczelny Magazynu Turystyki Beskidzkiej
Jednym z elementów działań promocyjnych podjętych w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Poznaj Beskidy” było wydawanie czasopisma Magazyn Turystyki Beskidzkiej Beskidtrek. Dostąpił mnie zaszczyt bycia redaktorem naczelnym przez całe kilka lat trwania projektu.
2019 – Skupienie się na zawodowej pracy przewodnika beskidzkiego
Od 2019 roku zdecydowanie więcej czasu poświęcam typowej pracy przewodnickiej. Skupiłem się na pracy zawodowej, która sprawia mi najwięcej przyjemności. 🙂 W wyniku różnych wydarzeń oraz zmian w otaczającym mnie środowisku, podjąłem decyzję o skupieniu się na typowo zawodowym aspekcie branży turystycznej. Działania charytatywne, niekomercyjne, ograniczyłem na rzecz typowej pracy przewodnickiej i turystycznej. Dzięki temu zdecydowanie częściej przyjmuję w Beskidach Gości, mam też więcej czasu na samodoskonalenie. Stąd też tak „komercyjny” charakter niniejszej strony internetowej.