Witam! Nazywam się Radosław Szczepanek
Jestem licencjonowanym przewodnikiem beskidzkim
Jestem licencjonowanym przewodnikiem górskim beskidzkim oraz licencjonowanym przewodnikiem po Babiogórskim Parku Narodowym. W branży turystycznej obecny jestem od 2006 roku. Od 2009 roku posiadam państwowe uprawnienia przewodnika górskiego i od samego początku jest to moje główne źródło utrzymania, dlatego mówię o sobie, że jestem zawodowym przewodnikiem.
Przede wszystkim jestem przewodnikiem beskidzkim z Beskidów. Urodziłem się w Beskidach. Mieszkam w Beskidach. Doświadczenia zawodowe zdobywałem w Beskidach. Pracuję jako przewodnik w Beskidach. W swojej pracy jestem zatem autentyczny, co za każdym razem czują moi beskidzcy Goście. Wszystkich swoich Turystów traktuję jak beskidzkich Gości, którym pragnę pokazać swoją małą ojczyznę z jak najpiękniejszej strony. Dlatego też nie ograniczam się do sztampowych programów powielanych w ofertach wszystkich. Jeżeli jako Goście jesteście zainteresowani poznaniem mniej oczywistych miejsc i atrakcji Beskidów, serdecznie zapraszam do siebie!
Przewodnik Beskidy
W górach jestem u siebie. Pochodzę z Rajczy, miejscowości na styku Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, u źródeł rzeki Soły, gdzie kultura kupiecka spotyka kulturę góralską. Turystyka górska to moja prawdziwa pasja, gdyż od niej wszystko się zaczęło. Dziadek uwielbia wędrówki górskie i za dziecka zaraził górami mojego Ojca. Ojciec z kolei poszedł o krok dalej. Tata latami był pracownikiem i kierownikiem schronisk górskich, a przede wszystkim ratownikiem górskim. Ojciec zatem przekazał miłość do gór mojej skromnej osobie.
Najbardziej lubię spokojne górskie wędrówki z plecakiem od schroniska do schroniska, bez wyczynów i wyścigów. Poza moimi Beskidami, uwielbiam słowacką Małą i Wielką Fatrę, Niżne Tatry, Słowacki Raj oraz Pieniny po obu stronach granicy. Jestem zakochany w Karpatach jako całości: od górskiej topografii, przez historię po dziedzictwo kulturowe.
Dzięki wieloletniej wędrówce, doskonale znam topografię Beskidów Zachodnich, co nie raz potwierdziłem na kursie przewodnickim oraz w trakcie egzaminu (jako przewodnik górski zdawałem egzamin przed komisją z Urzędu Marszałkowskiego). Z kolei z czasów szkoły średniej i studiów bardzo dużo dało mi członkostwo w organizacjach regionalistycznych oraz udział w wielu wykładach i spotkaniach z zakresu regionalizmu całych Beskidów. Swego czasu byłem stałym bywalcem spotkań Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Na szlaku możecie się czuć ze mną bezpiecznie! W domu posiadam pokaźną biblioteczkę z zakresu turystyki, historii, geografii i krajoznawstwa Beskidów.
Wywiady ze mną
Internetowe Radio Wnet
Jesienią 2024 roku udzieliłem dwóch wywiadów. Pierwszym była rozmowa w internetowym radiu Wnet mającym blisko 350 tys. subskrybentów na YouTube. Była to poranna rozmowa na żywo w audycji „MiŚ” mającej charakter informacyjno-rozrykowy. Rozmowa niekiedy była nieoczywista, a ja niedobudzony, więc „wyszło jak wyszło”. Mam nadzieję, że wyszło dobrze. 🙂 O samej audycji radiostacja podaje, że prowadzący Wacław Pokrzywnicki rozmawia z ludźmi Mądrymi i Świadomymi o ich życiu, celach i motywacjach. Zostałem zaproszony do audycji, ponieważ Pan Wacław Pokrzywnicki był uczestnikiem wielodniowej wycieczki w Beskidy, na której ja miałem przyjemność być przewodnikiem po Żywiecczyźnie i przewodnikiem po Śląsku Cieszyńskim. Całość audycji, wraz z elementami muzycznymi, można odsłuchać na stronie internetowej Radia Wnet. Mówimy o atrakcjach turystycznych regionu, możliwościach spędzenia wolnego czasu, ale i nawiązujemy do tego, co było na w/w wycieczce. Zachęcam do odłuchania!
Bogusława Kusiak – YouTube
Drugim wywiadem jesieni 2024 roku była rozmowa z YouTuberką Bogusławą Kusiak, która prowadzi na YouTube kanał Bugi, gdzie zgromadziła już ponad 15 tysięcy subskrybentów (gratuluję wyniku!). Bogusia publikuje tam swoje wywiady z różnymi osobami. Kontaktując się ze mną po raz pierwszy napisała między innymi te słowa „jestem youtuberem i robię wywiady z ciekawymi osobami”. Nie ukrywam, iż podłechtało to moje ego. 😉 Jest mi bardzo miło, iż zostałem uznany za „ciekawą osobę” i znalazłem się w bardzo licznym gronie rozmówców. Nasza rozmowa miała na początku dotyczyć pracy przewodnika beskidzkiego, lecz potem zeszła na opowieści o charakterze regionu, rodzinne wspomnienia oraz wszelkiego rodzaju tematy „okołobeskidzkie”, także bezpieczeństwo w górach.
Zakochaj się w Polsce – TVP
W 2023 roku poczułem się bardzo wyróżniony, ponieważ zostałem zaproszony do udziału w nagrywaniu telewizyjnego programu „Zakochaj się w Polsce”. Wtedy prowadzącym był Tomasz Bednarek, a produkcją na zlecenie TVP zajmował się dom produkcyjny Wiernik PRO. Niezależnie od panującej wówczas politycznej atmosfery wokół TVP, program „Zakochaj się w Polsce” cieszył się wtedy bardzo dużą popularnością oraz był wysoko oceniany w środowisku turystycznym i krajoznawczym. W późniejszym czasie TVP zrezygnowało z dalszej produkcji programu „Zakochaj się w Polsce”, nad czym ubolewam do dzisiaj.
Mogę śmiało mówić, że dołożyłem kilka małych cegiełek do powstania odcinka „Wisła i Szczyrk” (nr 302) oraz „Pilsko i Jezioro Żywieckie” (nr 310), ponieważ podzieliłem się z ekipą producencką kilkoma lokalizacjami oraz namiarami, które później zostały wykorzystane w obu odcinkach. Sam na dwie minuty wystąpiłem w odcinku nr 302, gdzie przekazałem kilka podstawowych informacji na temat Szczyrku. Praca i rozmowa z Tomaszem Bednarkiem była dla mnie czystą przyjemnością oraz niesamowitym wyróżnieniem. Cieszę się, że dołączyłem do grona przewodników z całej Polski, którzy mieli okazję wystąpić w tak dobrze ocenianym programie telewizyjnym. Odcinek „Wisła i Szczyrk” można obejrzeć online na platformie TVP VOD, a moja wypowiedź zaczyna się od 7:31 minuty. Zachęcam do obejrzenia obu odcinków i regularnego wracania do archiwalnych odcinków programu „Zakochaj się w Polsce”!
Radio 357
W 2022 roku odbyłem rozmowę z Dziennikarzem Mateuszem Kuźniewskim z Radia 357. Rozmawialiśmy o górach, o Beskidach, w tym o Babiej Górze. Tym samym mogę powiedzieć, że byłem uczestnikiem popularnej wśród słuchaczy Radia 357 audycji „Na szlaku”. Cały odcinek można odsłuchać na stronie internetowej radia wchodząc w odcinek „#2 Dla miłośników gór”. Zachęcam do odsłuchania audycji, ponieważ faktycznie jest bardzo interesująca. Poza mną, były jeszcze dwie osoby, których bardzo przyjemnie się słuchało. Polecam również odsłuchanie innych odcinków audycji „Na szlaku”, gdyż można dowiedzieć wielu ciekawych informacji podanych w przystępnej podcastowej formie.
Travel Jera – YouTube
W 2019 roku miałem przyjemność być gościem u vlogerów rajczańskiego pochodzenia z Travel Jera. Wiola i Konrad przeprowadzili ze mną wywiad, z którego powstał materiał o Beskidach. Ja osobiście bardzo jestem im wdzięczny, iż wśród kilku tysięcy przewodników beskidzkich wybrali właśnie mnie na swojego rozmówcę. W trakcie rozmowy poruszaliśmy przede wszystkim tematy ogólnobeskidzkie, górskie. Moim zdaniem, te trzy filmy są naprawdę profesjonalnie zrobione i zachęcam wszystkich do obejrzenia! A że turystyka to nie tylko Beskidy, zachęcam również do bieżącego obserwowania kanału Travel Jera na You Tube. 🙂
Portal regionalny – WgMedia.eu
W 2017 roku udzieliłem wywiadu cenionemu na Żywiecczyźnie portalowi WgMedia.eu, który w ramach swojej działalności informuje o ciekawych miejscach w regionie. Wywiad można przeczytać w zakładce pod tym linkiem: Rozmowa z Radosławem Szczepankiem o pracy przewodnika górskiego oraz pasji do gór. 🙂
Zamiast CV
Zamiast CV pragnę przedstawić krótką „oś czasu” mojej – nazwijmy to – beskidzkiej kariery. Nawet jeżeli jestem „tylko przewodnikiem beskidzkim” i dla większości Klientów liczy się sam fakt posiadania przeze mnie uprawnień państwowych, pragnę się podzielić kilkoma faktami z mojego życia, które mają wpływ na mój sposób goszczenia Turystów w Beskidach. Przede wszystkim pragnę podkreślić, iż jestem miejscowym przewodnikiem zawodowym (przewodnictwo to nie sposób na dorobienie), tutaj się urodziłem i tutaj mieszkam. Moja wewnętrzna potrzeba promocji Beskidów sięga zdecydowanie głębiej w historię niż tylko do decyzji o zapisaniu się na kurs przewodnicki. 😉
1988 – Narodziny w sercu Beskidów
Przyszedłem na świat w samym sercu Beskidów, na Żywiecczyźnie. Moja rodzina od pokoleń związana jest z obszarem Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Makowskiego oraz Beskidu Niskiego. Moje korzenie sięgają w większości terenów historycznej Małopolski, ale mam też liczną część rodziny na Śląsku Cieszyńskim.
1999 – Wycieczki rowerowe po okolicy
Jako jedenastolatek uwielbiałem jeździć na rowerze i już wtedy zwiedzałem sąsiednie wioski i gminy. „Ucieczka” z domu żeby zobaczyć co to jest ta Rycerzowa (wychowałem się w pobliżu szlaku) była prawodopodobnie moją pierwszą samodzielną wycieczką górską. 😉
2000 – Pierwsza książka o Beskidach
W wieku dwunastu lat połknąłem bakcyla gór na dobre. W starej szafie znalazłem należący do mojego Ojca przewodnik po Beskidach autorstwa Władysława Krygowskiego. Kilkakrotnie przeczytałem książkę „od deski do deski” i wiedziałem, że moją nową pasją będzie stałe pogłębianie wiedzy na temat Beskidów.
2002 – Pierwszy aparat cyfrowy
Od dzieciaka moją pasją jest fotografowanie wszystkiego, co związane z krajobrazem, przyrodą, krajoznawstwem i podróżami. 😀 Otrzymałem pierwszy aparat cyfrowy i jako czternastolatek zacząłem robić zdjęcia pamiątkowe z wycieczek górskich. Od fotografii jestem uzależniony do dziś. 😉
2003 – Przynależność do organizacji
Przynależałem do licznych formalnych i nieformalnych organizacji turystycznych oraz regionalistycznych. Jako nastolatek zapisałem się do lokalnych organizacji turystycznych oraz regionalistycznych, jak np. PTTK i Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Z biegiem czasu dochodziły kolejne organizacje. W okresie studenckim, w miejsce organizacji pozarządowych weszły natomiast biblioteki oraz archiwa, gdyż w nich mogłem najlepiej poszerzać swoją wiedzę. Członkiem niektórych organizacji jestem do dzisiaj.
2006 – Beskidy w obiektywie
Z pomocą Rodziny rozpocząłem prace nad serią amatorskich fotografii promujących Beskidy. W ten sposób jako licealista miałem cały cykl wystaw fotograficznych „Beskidy w obiektywie Radosława Szczepanka” w wielu prestiżowych lokalizacjach w kraju, np. w katowickim BWA. Najwięcej wystaw odbyło się w 2007 roku i to ten rok uznaję za początek mojego promowania Beskidów.
2009 – Licencjonowany Przewodnik Beskidzki
W 2009 roku uzyskałem uprawnienia licencjonowanego przewodnika beskidzkiego. Już kilkanaście dni po odebraniu licencji oprowadzałem pierwszą grupę moich Beskidzkich Gości. Po blisko dwuletnim kursie przewodnickim, w 2009 roku zdałem egzamin i otrzymałem państwowe uprawnienia górskiego przewodnika beskidzkiego. Miałem już w tym czasie założoną działalność gospodarczą, więc od samego początku jestem zawodowym przewodnikiem i od samego początku przewodnictwo jest moją główną pracą.
2010 – Ogólnopolska Akcja „Poznaj Beskidy”
W ramach swojej pracy zawodowej, prowadzonego wcześniej bloga turystycznego „Beskidtrek” przekształciłem w Agencję Turystyki Beskidzkiej Beskidtrek. Z kolei wraz ze znajomymi, działania promocyjne skumulowaliśmy w jedną potężną niekomercyjną Ogólnopolską Akcję „Poznaj Beskidy”, w ramach której w całej Polsce powstało kilkaset Kół Miłośników Beskidów.
2010 – Ukończenie studiów z wyróżnieniem
Studia były połączeniem pasji do ekonomii oraz branży turystycznej osadzonej w beskidzkich realiach. Z wyróżnieniem ukończyłem studia ekonomiczne na kierunku „Zarządzanie w hotelarstwie” na szanowanej uczelni, jaką jest Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza. Jak tylko mogłem, tak wszystkie możliwe prace, referaty i badania starałem się prowadzić w beskidzkich realiach. 😉
2010 – Redaktor naczelny Magazynu Turystyki Beskidzkiej
Jednym z elementów działań promocyjnych podjętych w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Poznaj Beskidy” było wydawanie czasopisma Magazyn Turystyki Beskidzkiej Beskidtrek. Dostąpił mnie zaszczyt bycia redaktorem naczelnym przez całe kilka lat trwania projektu.
2019 – Skupienie się na zawodowej pracy przewodnika beskidzkiego
Od 2019 roku zdecydowanie więcej czasu poświęcam typowej pracy przewodnickiej. Skupiłem się na pracy zawodowej, która sprawia mi najwięcej przyjemności. 🙂 W wyniku różnych wydarzeń oraz zmian w otaczającym mnie środowisku, podjąłem decyzję o skupieniu się na typowo zawodowym aspekcie branży turystycznej. Działania charytatywne, niekomercyjne, ograniczyłem na rzecz typowej pracy przewodnickiej i turystycznej. Dzięki temu zdecydowanie częściej przyjmuję w Beskidach Gości, mam też więcej czasu na samodoskonalenie. Stąd też tak „komercyjny” charakter niniejszej strony internetowej.