Przewodnik Barania Góra
Dla mnie Barania Góra to symbol. Symbol różnorodności kultur, wartościowej przyrody, bogatej historii oraz polskiego ruchu narodowego. To także symbol mojej małej Ojczyzny. Wystarczy wyjść parę metrów od domu, aby już widzieć jej szczyt. Każdy kojarzy Baranią Górę ze źródłami Wisły, i słusznie. Nie każdy już wie, że przez szczyt przebiega dawna granica Śląska i Małopolski. Wody płynące z Baraniej Góry zasilają Wisłę także przez prawobrzeżny dopływ – Sołę. Dodatkowo, bardzo blisko Baraniej Góry wody płyną do Olzy, a ta wpada do Odry. Jestem miejscowym przewodnikiem na Baranią Górę. Chcąc nie chcąc żyjąc w południowo-zachodniej Małopolsce, żyję u stóp lub w cieniu Baraniej Góry. Właśnie dlatego jako przewodnik na Baranią Górę skupiam się na jej pięknie, wartościach, ale i całokształcie. Nie ograniczam się do jednego szlaku, jednego tematu lub jednej strony góry.
W swoim przewodnictwie uznaję, że Barania Góra może być celem, ale może być także tematem wycieczki w Beskid Śląski. Jako przewodnik górski, oprowadzam po szlakach Beskidu Śląskiego prowadzących na szczyt Baraniej Góry lub do źródeł Wisły. Jako przewodnik terenowy i przewodnik miejski pokazuję piękne miejscowości oraz lokalizacje wokół Baraniej Góry. Tym samym jednego dnia możemy wspólnie podziwiać dziedzictwo kulturowe u stóp Baraniej Góry i patrzeć na malownicze panoramy z Baranią Górą, a drugiego dnia wejść jednym z wielu szlaków na Baranią Górę i cieszyć się z przebywania w otoczeniu rezrwatów przyrody u źródeł królowej polskich rzek.
RADOSŁAW SZCZEPANEK TO PRZEWODNIK PO BARANIEJ GÓRZE
Bez względu czy planujesz wejść na szczyt Baraniej Góry, czy uwzględniasz łagodny spacer do źródeł Wisły, poznanie wiślańskich dolin lub po prostu chcesz zobaczyć jak wygląda region wokół Baraniej Góry, dobrze trafiłeś. Przewodnik na Baranią Górę to zdecydowane poszerzenie horyzntów i bezpieczeństwa. Z kolei na spacerach miejskich i wycieczkach objazdowych przewodnik po Śląsku Cieszyńskim lub przewodnik po Żywiecczyźnie jako regionach to znaczące poszerzenie wartości merytorycznych i krajoznawczych aspektów zwiedzania Beskidów! Zapraszając Ciebie na baraniogórskie szlaki, zapraszam do poznawania tej różnorodności z miejscowym przewodnikiem. Postaram się, aby poza oczywistymi informacjami łatwodostępnymi w Internecie, przekazać mozliwie najwięcej ciekawostek oraz klimatu regionu.
Miejscowy przewodnik na Baranią Górę
Barania Góra skrywa w sobie wiele ciekawostek i zagadek. Jedną z nich jest dawna granica o charakterze państwowym i kulturowym. Mowa o granicy Śląska i Małopolski, a precyzyjnie Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Jestem człowiekiem stąd, z Beskidów. Barania Góra towarzyszy mi od dziecka, ponieważ mieszkając na Żywiecczyźnie, u źródeł Soły regularnie podziwiałem majestat Baraniej Góry. Tak się składa, że Barania Góra to nie tylko góra nad Wisłą, to także góra nad Kamesznicą na Żywiecczyźnie i Trójwsią Beskidzką na Śląsku Cieszyńskim. Szlaki na Baranią Górę prowadzą z kilku miejscowości regionu, co daje mnogość potencjalnych tras na Baranią Górę z przewodnikiem.
Barania Góra zimą z przewodnikiem
Zimowa Barania Góra jest atrakcyjna, magiczna i zachęcająca do odwiedzin. Szczególnie podatni na tę zachętę są Uczestnicy zimowisk oraz zimowych obozów w górach. Warto tutaj zaznaczyć, iż zimowa specyfika Baraniej Góry jest taka, iż jedynym w pełni przetartym zimowyym wariantem pokonywanym nieznacznie wolniej niż latem jest podejście na Baranią Górę od strony Wisły Czarne i Doliny Czarnej Wisełki. Ten wariant pokrywa się z drogą dojazdową do schroniska. Szlak niebieski od Doliny Białej Wisełki i zielony od Skrzycznego na Baranią Górę bywają przetarte w ciągu kilku dni od ustania opadów śniegu, a i tak tempo wędrówki drastycznie spada. Mało przetarte lub wręcz nieprzetarte są szlaki od Istebnej, Koniakowa oraz Kamesznicy. Z wielką chęcią pokazuję moim Beskidzkim Gościom zimową Baranią Górę! Jako odpowiedzialny przewodnik górski na pierwszym miejscu kładę bezpieczeństwo Uczestników. Wycieczki w warunkach zimowych wymagają bardzo dobrego przygotowania ze strony Uczestników, ale i sprawnej elastycznej opieki ze strony przewodnika. Zaufaj doświadczonemu zawodowemu przewodnikowi beskidzkiemu i zostań moim Beskidzkim Gościem na Baraniej Górze zimą! 🙂
Przewodnicy Barania Góra
Zdarza się tak, że jeden przewodnik to za mało. Dotyczy to dużych grup oraz imprez górskich w stylu rajdów gwiaździstych. Nie dość, że sam jako przewodnik lubię uczestniczyć w takich imprezach, to jeszcze z przyjemnością pomagam w ich organizacji. Przyjmuję zlecenia na zasadzie agencji przewodnickiej, kiedy to biorę na siebie odpowiedzialność za zapewnienie większej ilości przewodników oraz kordynuję ich działania. W środowisku przewodnickim posidam bogatą sieć kontaktów, dzięki czemu jestem w stanie zaprosić do współpracy przewodników beskidzkich, których specjalizacja lub charakter pracy idealnie będą spełniać oczekiwania Uczestników wycieczki. Jeżeli natomiast dojdzie do sytuacji, w której sam nie będę w stanie osobiście ugościć Ciebie w Beskidach, zapewniam kompetentne zastępstwo lub chętnie dzielę się kontaktami do przewodników na Baranią Górę, i nie tylko. 😉
WYBRANE SZLAKI NA BARANIĄ GÓRĘ Z PRZEWODNIKIEM
Szlaki w Beskidzie Śląskim znane sa z bardzo zróżnicowanej nawierzchni. Nie inaczej jest kiedy spojrzymy na mapę i przeanalizujemy szlaki na Baranią Górę. Mamy tutaj do dyspozycji asfaltowe drogi, w tym bardzo popularny czarny szlak z Wisły Czarne do Schroniska PTTK „Przysłop” pod Baranią Górą Czarny szlak jest w tym przypadku łącznikiem z Głównym Szlakiem Beskidzkim, i to jego znaki doprowadzają nas pod gościnne progi schroniska górskiego. Asfaltowe drogi prowadzą także na Stecówkę w Istebnej, w podbaraniogórskich dolinach od strony Kamesznicy albo niebieskim szlakiem w Dolinie Białej Wisełki. Każdorazowo jednak w którymś momencie kończy się asfalt i zaczynają się warunki iście terenowe.
Usługa przewodnika na Baranią Górę to dbałość o każdy detal już na etapie planowania
Ów „teren” na baraniogórskich szlakach to w zdecydowanej większości luźne kamienie, rzadziej wąskie wydeptane dróżki i śliskie mokre korzenie. Decydując się na wycieczkę z przewodnikiem na Baranią Górę dbamy o bezpieczeństwo swoje i Uczestników. Już na etapie opracowywania wycieczki jako przewodnik górski przeprowadzam wywiad co do oczekiwań i możliwości kondycyjnych moich Beskidzkich Gości. Chciałbym, aby wycieczka spełniania wszystkie stawiane wymagania, była bezpieczna i przyjemna dla wszystkich. Zapraszam do odrbęnego wpisu, w którym opisuję wszystkie szlaki na Baranią Górę. Tutaj chcę zaznaczyć kilka najpopularniejszych szlaków z perspektywy praktykującego zawodowego przewodnika.
Najłatwiejszy szlak na Baranią Górę z przewodnikiem
Zdecydowanie ten tytuł przypada podejściu od Wisły Czarne przez Dolinę Czarnej Wisełki. Nie jest to szlak krótki, Najpierw czarnym szlakiem bardzo łagodnie zdobywamy wysokość rozgrzewając się kilkoma kilometrami asfaltu. Później, zmieniamy kolor szlaku na czerwony Główny Szlak Beskidzki. Kontynuujemy wędrówkę asfaltem, aby później zrobić jeden konkretny „schodek” i szybkim kamienistym podejściem być w okolicy polany Przysłop oraz górskiego schroniska PTTK. Na sam szczyt wchodzimy szerokim traktem. Początkowo, szlak jest bardzo kamienisty, a im bliżej szczytu tym więcej korzeni oraz chodników z drewnianych belek. Taka wędrówka na szczyt to ok. 9 km dystansu i ok. 3,5 godz. czasu szlaku.
Krajoznawczy szlak im. Jana Lipowczana do Kaskad Rodła i na Baranią Górę z przewodnikiem
Niebieski szlak z Wisły Czarne na Baranią Górę wzdłuż Doliny Białej Wisełki jest bardzo urokliwy, ma walory przyrodnicze i krajoznawcze. Podczas przejścia tym szlakiem z przewodnikiem postoje są bardzo częste, ponieważ jest wiele ciekawych miejsc oraz informacji do przekazania. Podobnie jak szlak Doliną Czarnej Wisełki, ten szlak początkowo wiedzie łagodnie asfaltem. Po przekroczeniu kompleksu wodospadów „Kaskady Rodła” szlak niebieski robi się coraz bardziej „terenowy” i stromy. Po przejściu najbogatszej w ciekawostki części szlaku, skupiamy się na szybkim zdobywaniu wysokości. Stąd szlak niebieski jest nieco trudniejszy od wcześniej opisanego czarnego szlaku z Wisły Czarne. Od parkingu do szczytu Baraniej Góry wędrówka liczy sobie ok. 7 km dystansu i 3 godz. czasu szlaku. Lubię traktować ten szlak jako zejście z Baraniej Góry do Wisły.
Żółty szlak z Kamesznicy na Baranią Górę z przewodnikiem
Wejście na Baranią Górę od strony Kamesznicy jest szczególnie popularne wśród Turystów nocujących na Żywiecczyźnie, zwłaszcza w okolicach Milówki, Węgierskiej Górki, Lalik i Zwardonia. W tych miejscowościach znajdują się liczne obiekty noclegowe, a wejście na Baranią Górę od strony Kamesznicy stanowi atrakcyjny bilans pomiędzy trudnością wędrówki i odległością w kilometrach od obiektu noclegowego. Żółty szlak początkowo łagodnie prowadzi asfaltową drogą wzdłuż doliny potoku Janoszka (Janoska), aby później szybko leśną kamienistą drogą zdobywać wysokość aż po skrzyżowanie szlaków Pod Karolówką. Nieco niżej, szlak łączy się ze szlakiem niebieskim ze Zwardonia. Ten drugi zaprowadzi nas urokliwymi dróżkami do Schroniska PTTK „Przysłop” oraz dalej szerokim traktem na Baranią Górę. Taka wędrówka na szczyt to ok. 9 km dystansu i ok. 3,5 godz. czasu szlaku. Na zejście lubię proponować widokowy szlak czarny do Kamesznicy Złatnej.
POPULARNE WYCIECZKI NA BARANIĄ GÓRĘ Z PRZEWODNIKIEM
Jestem przewodnikiem beskidzkim i oferuję usługi przewodnickie na całym obszarze Beskidu Śląskiego. Co za tym idzie, zapraszam na wycieczki z przewodnikiem na Baranią Górę! Spacery z przewodnikiem na Barania Górę mogą mieć charakter łagodnych wędrówek oraz poważniejszych wycieczek górskich lub trekkingów. Barania Góra może być także potraktowana jako motyw przewodni podczas spacerów po miejscowościach i objazdowych wycieczek w Beskid Śląski. Barania Góra z wysokością 1220 m n.p.m. nie jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, lecz z pewnością jest jednym z najciekawszych! Od dziecka towarzyszy mi widok na Baranią Górę, stąd mówię o sobie: zawodowy lokalny przewodnik beskidzki! Pozwól mi ugościć Cię w Beskidach, na Baraniej Górze!
Baraniogórskim numerem jeden jest wycieczka pętla wokół źródeł Wisły nad Wisłą Czarne. Jest to wycieczka piesza łącząca wędrówkę czarnym szlakiem w Dolinie Czarnej Wisełki z wędrówką niebieskim szlakiem w Dolinie Białej Wisełki. Pomiędzy dolinami wędrujemy przez teren Rezerwatu Przyrody „Barania Góra” i zdobywamy szczyt wraz z wieżą widokową. W moim osobistym rankingu nieco mniej popularna jest wycieczka na Baranią Górę z Kamesznicy. Wówczas żółtym szlakiem z Kamesznicy Górnej docieramy na Karolówkę, a dalej niebieskim szlakiem wędrujemy na szczyt Baraniej Góry, po czym schodzimy czarnym szlakiem do Kamesznicy Złatnej. Bardzo dużo osób wybiera także wycieczki na Baranią Górę z uwzględnieniem Skrzycznego i zielonego szlaku lub wycieczki na Barania Górę czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Węgierskiej Górki. W moim przewodnickich fachu, najczęściej są to dwudniowe wycieczki w góry z noclegiem w Schronisku PTTK „Przysłop” pod Baranią Górą.
Oprowadzam jako przewodnik po Baraniej Górze, i staram się to robić w możliwie pełny, kompleksowy sposób. Już na etapie przygotowań, pomagam w doborze trasy oraz ewentualnych atrakcji. Bardzo chętnie łączę wycieczki górskie na Baranią Górę z objazdowymi wycieczkami do źródeł rzeki Wisły. Mam w swojej ofercie wycieczki w stylu „podróż do źródeł”, podczas których uwzględniamy zwiedzanie Wisły oraz spacery górskie do źródeł Wisły.
Kiedy wspominam o Baraniej Górze w kontekście wycieczek objazdowych, to mam na myśli zarówno wszelkie wariacje wycieczek Pętlą Beskidzką, jak i moje autorskie podejście do tematu. Przez Baranią Górę biegnie granica o charakterze kulturowym i historycznym, więc ten szczyt w Beskidzie Śląskim może posłużyć nam jako temat lub motyw przewodni wycieczek na Żywiecczyznę lub wycieczek na Śląsk Cieszyński. Skoro Barania Góra jest niczym studnia bez dna pełna ciekawostek, wykorzystajmy to bogactwo nie tylko na górskim szlaku!
Jako przewodnik po Wiśle – miejscowości zwanej Perłą Beskidów – Baranią Górę traktuję jako górski diament. Wycieczki na Baranią Górę mogą mieć zatem charakter krajobrazowy, turystyczny, krajoznawczy, ale i przyrodniczy oraz historyczny. Barania Góra to góra o wielu twarzach i licznych obliczach! Zapraszam na Baranią Górę z przewodnikiem, aby poznać jak najwięcej!