Wycieczki do Wisły z przewodnikiem
Wisła nazywana Perłą Beskidów to urokliwa miejscowość turystyczna w obszarze źródłowym rzeki Wisły w Beskidzie Śląskim. Wisłę charakteryzuje duża powierzchnia, na którą składają się doliny wiślańskich potoków. Część dzielnic Wisły to dawne osady, ale większość mieszkańców Wisły nadal żyje w tradycyjnych góralskich przysiółkach. Centrum miejscowości oraz łatwo dostępne doliny zarezerwowane są dla bardzo licznej bazy noclegowej i gastronomicznej. Wisła może być celem wycieczki samym w sobie. W Wiśle możemy spędzić cały dzień odwiedzając najważniejsze atrakcje Wisły. W Wiśle możemy także prowadzić całodniowe wycieczki górskie. Wisła jest także doskonałym miejscem na przystanek w trakcie wycieczki objazdowej, np. Pętli Beskidzkiej, po Śląsku Cieszyńskim lub Beskidzie Śląskim. Jako licencjonowany przewodnik beskidzki, zapraszam gorąco na spacery po Wiśle, wycieczki górskie nad Wisłą oraz wycieczki objazdowe do Wisły! 🙂
Co zwiedzić w Wiśle podczas wycieczek objazdowych?
Wisła z przewodnikiem jest bardzo częstym punktem na trasie wycieczek objazdowych, np. Mała Pętla Beskidzka, Duża Pętla Beskidzka, wokół Śląska Cieszyńskiego, przez Beskid Śląski, czy po pograniczu polsko-czeskim. W trakcie wycieczek autokarowych, Wisła jest doskonałym miejscem na przerwę (tzw. czas wolny dla grupy), gdzie przy deptaku znajduje się dużo sklepików pamiątkami, restauracji oraz małej gastronomii.
Na trasie wycieczek objazdowych, Wisła posiada kilka stałych punktów programu, które powinny być w niemal każdej wycieczce do Wisły. Jest to spacer po centrum, skocznia narciarska w Wiśle Malince oraz chociaż jeden punkt nawiązujący do źródeł rzeki Wisły. Przewodnik beskidzki opowiada wówczas o atrakcjach, historii regionu oraz turystycznej historii Wisły. Rzeka Wisła jest tutaj bardzo ważnym tematem pogadanek przewodnika.
1. Spacer po centrum Wisły
W najprostszym wariancie jest to przejście z przewodnikiem po ścisłym centrum Wisły wzdłuż deptaka. W trakcie około godzinnego spaceru zwiedzamy kościół ewangelicki (z zewnątrz), park, amfiteatr im. S. Hadyny, Aleję Gwiazd Sportu, Dom Zdrojowy i figurę Adama Małysza z czekolady. Najczęściej wybierane przy wycieczkach objazdowych po okolicy, kiedy to centrum Wisły jest punktem na przerwę.
2. Centrum Wisły nieco szerzej
Wszystko to, co w „spacerze po centrum Wisły” plus dodatkowe atrakcje. W trakcie spaceru z przewodnikiem po Wiśle odwiedzimy dodatkowo drewniany zameczek Habsburgów (dworek myśliwski, obecnie siedziba PTTK Wisła), pomnik Juliana Ochorowicza, pomnik źródeł Wisły, przejdziemy się bulwarami nad rzeką Wisłą i obejrzymy miniatury zamków i rezydencji wzdłuż rzeki Wisły. Odwiedzimy także część zamysłu dawnego parku kąpielowego. Taki spacer z przewodnikiem trwa około 2 godzin.
3. Skocznia Narciarska w Wiśle Malince
Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince jest całoroczną atrakcją turystyczną, która dobrze zwiedzać z przewodnikiem beskidzkim. W wersji podstawowej (bez płatnych biletów), grupa turystyczna może wejść z przewodnikiem na trybuny. Plac pod skocznią jest wypełniony budkami z pamiątkami, można także przekąsić małe co nieco (np. oscypki z Koniakowa). W wersji poszerzonej, korzystamy z kolei linowej (bilety płatne), którą wjeżdżamy na górną część skoczni. Widok z wieży startowej potrafi przyprawić o zawrót głowy. 🙂 Jako przewodnik beskidzki opowiadam w tym miejscu także o historii narciarstwa w Beskidach.
4. Jezioro Czerniańskie, Zapora w Wiśle Czarne
Wycieczki objazdowe – podobnie jak wycieczki piesze – mogą być związane z tematyką źródeł rzeki Wisły. Osobiście, podczas wycieczek objazdowych lubię o tym mówić w Wiśle Czarne. To tam jest historyczne połączenie Białej Wisełki i Czarnej Wisełki, czyli potoków uznawanych za symboliczne źródła Wisły. Dzisiaj, oba te potoki uchodzą do Jeziora Czerniańskiego, które oferuje nam wspaniałe krajobrazy. Dla każdej grupy wiekowej, bardzo atrakcyjny jest spacer koroną zapory w Wiśle Czarne, a bardzo urokliwe urozmaicenie stanowi tzw. Mała Zapora.
Wycieczki w góry nad Wisłą
Wisła leży między dwoma głównymi pasmami Beskidu Śląskiego: Pasmem Baraniej Góry (zwanym Pasmem Wiślańskim) oraz Pasmem Czantorii Wielkiej i Stożka. Dzięki położeniu w dolinach, Wisła jest otoczona dużą ilością górskich grzbietów, którymi prowadzi gęsta sieć szlaków turystycznych. Zapraszam do poznania najbardziej widokowych i atrakcyjnych szlaków nad Wisłą z przewodnikiem!
Osobiście twierdzę, że Wisła jest doskonała na górskie spacery dla każdego. Znajdziemy tutaj wymagające górskie „wyrypy” na wysokie szczyty, ale możemy na nie dotrzeć także łagodnymi szlakami. Na kilka gór możemy wyjechać wyciągiem, dzięki czemu wędrówka staje się łatwiejsza. Dodatkowo, Wisła posiada kilka niskich bardzo widokowych grzbietów, które są doskonałe dla najmłodszych i najstarszych Turystów. Zadaniem przewodnika w Wiśle jest pokazać to, co piękne, w sposób przystępny dla każdego. 🙂 Wisła daje masę możliwości! 🙂 Poniżej tylko namiastka. 😉
1. Wycieczka na Baranią Górę z przewodnikiem
Bez wątpienia, Barania Góra jest najpopularniejszym szczytem nad Wisłą. Barania Góra z przewodnikiem może być zdobyta z kilku stron i różnymi szlakami. Najłatwiejsze szlaki na Baranią Górę prowadzą od Doliny Czarnej Wisełki oraz Stecówki. Nieco trudniejsze szlaki prowadzą z żywieckiej strony, tj. z Kamesznicy. Rewelacyjna jest całodniowa wycieczka górska do źródeł Wisły dolinami Czarnej i Białej Wisełki przez szczyt Baraniej Góry. Godzinę wędrówki od szczytu Baraniej Góry znajduje się Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą.
2. Wycieczka do Źródeł Wisły z przewodnikiem
Spacerowa trasa Doliną Białej Wisełki prowadzi przez tereny rezerwatu przyrody „Wisła” do pomników przyrody nieożywionej, jakimi są Wrota Kubisza i Kaskady Rodła. Przyroda jest tutaj najcenniejszym skarbem Beskidu Śląskiego. Popularną atrakcją turystyczną są kuligi Doliną Białej Wisełki organizowane przez cały rok. Jestem przewodnikiem, który pomaga połączyć kuligi ze zwiedzaniem gór. 🙂
3. Soszów i Stożek z przewodnikiem
Wspaniała widokowa trasa górska o charakterze spacerowym. Ze szczytu Soszowa, Cieślara oraz Stożka Wielkiego podziwiać możemy nawet Tatry. 🙂 Wycieczka w Beskidy z przewodnikiem prowadzi do dwóch schronisk turystycznych, atrakcyjnych skałek na Kyrkawicy. Możemy także skorzystać z wyciągów na Polanę Soszów oraz na Stożek Wielki.
4. Czantoria z przewodnikiem
Czantoria Wielka jest kojarzona głównie z Ustroniem, ale jednak z wielu miejsc w Wiśle Czantoria jest widoczna. A skoro tak, to proponuję wycieczkę na Czantorię Wielką z Wisły Jawornika. Oczywiście, istnieje możliwość skorzystania z wjazdu wyciągiem KL Czantoria w Ustroniu, co zdecydowanie uatrakcyjnia wycieczkę w góry z przewodnikiem.
5. Trzy Kopce i Telesforówka nad Wisłą
Telesforówka to kameralny górski bufet położony niedaleko szczytu Trzech Kopcy Wiślańskich. Wycieczka z przewodnikiem na Trzy Kopce może być z Wisły Gościejowa, Wisły Centrum, Ustronia Dobki oraz z Brennej. Przez Trzy Kopce przechodzi wiele szlaków turystycznych, więc możliwości poprowadzenia wycieczki jest bardzo dużo.
6. Cieńków nad Wisłą
Grzbiet Cieńkowa łączy Wisłę Malinkę i Wisłę Czarne z głównym grzbietem Pasma Baraniej Góry. Wierzchołki Cieńkowa są doskonałymi punktami widokowymi. Można zatem zrobić krótką i łatwą wycieczkę na Cieńków, ale można także zrobić całodniową wycieczkę na Malinowską Skałę, do Jaskini Malinowskiej czy na Magurkę Wiślaną i Baranią Górę. Cieńków można także odwiedzić podczas wycieczki Pętlą Cieńkowską i wjazdu wyciągami.
7. Malinowska Skała z przewodnikiem
Malinowska Skała to bezleśny (obecnie) szczyt między Skrzycznem i Baranią Górą. Malinowska Skała jest symbolem Beskidu Śląskiego z dalekimi widokami na góry. Wycieczka na Malinowską Skałę może mieć trzygodzinnego spaceru z przewodnikiem, a także całodniowej wycieczki. Wejścia na Malinowską Skałę są możliwe z Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż) oraz z Wisły Malinki.
Atrakcje Wisły są uniwersalne
Co to znaczy, że atrakcje Wisły są uniwersalne? Możemy je łączyć w wycieczki typowo objazdowe/autokarowe, ale może je także łączyć w piesze wycieczki po miejscowości i po górach. Ilość atrakcji turystycznych w Wiśle jest na tyle duża, że podczas wycieczki z przewodnikiem można naprawdę wiele zobaczyć. Dobry przewodnik w Wiśle ma raj i pole do popisu. 😉 Powiedz mi które atrakcje chcesz zobaczyć, a ja połączę je w atrakcyjny program wycieczki do Wisły. 🙂
Wisła posiada atrakcje turystyczne o charakterze rozrywkowym (aquapark, park linowy, eventy) oraz krajoznawczym (muzea i obiekty zabytkowe). Są także atrakcje turystyczne o charakterze przyrodniczym, jak wodospady, jeziora i wychodnie skalne. Punkty widokowe i całoroczne koleje linowe (letnie wyciągi w górach) uzupełniają tę bogatą ofertę.
1. Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Siedzibą muzeum jest dawna karczma w Wiśle. Muzeum Beskidzkie znajduje się w ścisłym centrum Wisły obok deptaka i rynku (pl. B. Hoffa). Oferta muzeum to nie tylko zwiedzanie z przewodnikiem sal muzealnych. To także cały szereg warsztatów i lekcji muzealnych. Jednym z hitów jest enklawa odtwarzająca życie w góralskiej wiosce ze starą kuźnią i szkołą. 🙂
2. Zamek Prezydencki w Wiśle
Obecna nazwa „zameczku prezydenckiego” to Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy. „Zespół zabytkowy”, ponieważ tak naprawdę jest to kilka budynków. Podczas mojej wycieczki z przewodnikiem, proponuję zwiedzanie Zamku Prezydenckiego (zamek górny), drewnianej kaplicy św. Jadwigi Śląskiej oraz podziwianie widoków z tarasu zamku dolnego, gdzie znajduje się kawiarnia. Właściwie, rezydencja jest na stokach Zadniego Gronia, ale często używa się określenia „zameczek na Kubalonce”.
3. Jezioro Czerniańskie
Jezioro Czerniańskie jest urokliwym sztucznym jeziorem w górach. Wody jeziora spiętrza zapora, której koroną można spacerować i podziwiać widoki na obszar źródłowy Wisły. Warto połączyć to ze spacerem przez dawną kolonię leśną obok Nadleśnictwa Wisła i wylęgarni pstrągów do tzw. małej zapory. Jest ona za to bardzo widowiskowa, a tuż obok znajduje się karczma i restauracja Polka Magdy Gessler.
4. Adam Małysz w Wiśle
Adam Małysz stał się ikoną Wisły, więc warto odwiedzić miejsca z nim związane. Jest to skocznia narciarska w Wiśle Malince, Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza (nazywana czasami „muzeum Małysza”) oraz figura Adama Małysza z czekolady w Domu Zdrojowym. Dodać do tego możemy kilka ekspozycji nart w Wiśle, Bar Bracki U Bociana oraz skocznie narciarskie w Wiśle Centrum i Łabajowie.
5. Skałki w Wiśle
Formacje skalne w Wiśle są bardzo interesujące i można je oglądać zarówno podczas wycieczek objazdowych (np. Dorkowa Skała) z krótkim spacerem czy podczas typowych górskich wycieczek (np. Kobyla Skała, Kyrkawica, Malinowska Skała). Niektóre są symbolami Beskidu Śląskiego, niektóre są owiane legendami, a inne są wspaniałymi punktami widokowymi. 🙂 Bardzo dużo form geologicznych możemy podziwiać podczas spaceru Doliną Białej Wisełki
6. Muzea i Galerie w Wiśle
Wisła posiada ciekawą bazę obiektów muzealnych. Prywatne Muzeum Spadochroniarstwa i Muzeum Aptekarstwa to propozycja dla głodnych wiedzy nie tylko o Wiśle. Bardzo interesująca jest Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu. Spacerując po okolicach Czarnego i Malinki warto zajrzeć do Chaty Kocyana. Przyrodę Beskidów poznamy m.in. Izbie Leśnej na Przysłopiu. Dużo o beskidzkiej turystyce dowiemy się w Baraniogórski Ośrodku Kultury Turystyki Górskiej PTTK. Jest jeszcze kilka innych miejsc, w tym galerie rękodzieła. 🙂
7. Kuligi w Wiśle
„Z kopyta kulig rwie” to chyba najczęściej grana i śpiewana piosenka we Wiśle w okresie zimowym. Jak na Beskidy, Wisła jest zagłębiem kuligowym, a na górskie kuligi w bajkowej scenerii przyjeżdżają Turyści z całej Polski. Niekwestionowanym liderem wśród miejsc na kuligi w Wiśle jest Dolina Białej Wisełki. Nieco mniej popularne są kuligi z Kubalonki na Stecówkę widokowym grzbietem górskim nad Doliną Czarnej Wisełki. Z jeszcze mniej popularnych lokalizacji kuligów należy wymienić Dolinę Dziechcinki, Dolinę Gościejowa oraz grzbiet Cieńkowa. Kuligi w Wiśle to dzisiaj wysoko rozwinięty produkt turystyczny. Przejażdżki odbywają się na zadbanych saniach lub wozach, a w trakcie kuligu odbywają się imprezy (m.in. ogniska, występy kapel) w wygodnych drewnianych wiatach. Gospodarze kuligów myślą o wszystkim, włącznie z sanitariatami. Kuligi w Wiśle mogą być same w sobie celem wycieczki, ale są także świetnym urozmaiceniem całodniowego pobytu w Beskidach. Kuligi w Wiśle organizowane są przez cały rok, ale zdecydowanie największym hitem są zimowe wieczorne kuligi z pochodniami i biesiadami góralskimi.
Wisła i wycieczki jednodniowe z przewodnikiem
Wycieczki jednodniowe do Wisły mogą mieć charakter wyłącznie górski, wyłącznie objazdowy, ale Wisła daje warunki do organizacji wycieczek „pół na pół” łączących górskie spacery ze zwiedzaniem miejscowości oraz innymi atrakcjami. Widząc mnogość szlaków i atrakcji turystycznych Wisły, już teraz wiesz, że opcji na wycieczki jednodniowe do Wisły jest naprawdę wiele! Kolejki górskie (całoroczne wyciągi) w połączeniu z łagodnymi trasami spacerowymi dają możliwość bliskiego kontaktu z naturą, także podczas wycieczek objazdowych. Liczne muzea, izby regionalne i punkty widokowe to z kolei bardzo bogaty wachlarz punktów programu na jednodniowe wycieczki objazdowe po Wiśle.
Wisła jako miejscowość turystyczna bardzo atrakcyjnego regionu Beskidów ma jeszcze jeden aspekt wycieczek jednodniowych. Otóż mogą to być wycieczki jednodniowe z Wisły, kiedy to miejscowość Adama Małysza traktujemy jako bazę wypadową. Jednodniowe wycieczki autokarowe z Wisły mogą prowadzić do najbliższych miejscowości turystycznych, jak Szczyrk, Ustroń i Trójwieś Beskidzka (Istebna, Jaworzynka i Koniaków). Wycieczki jednodniowe z Wisły mogą również obejmować spacery po beskidzkich miejscowościach. Z Wisły zatem łatwo zorganizować jednodniową wycieczkę pętlą beskidzką, jednodniową wycieczkę do Żywca, Bielska-Białej lub Cieszyna. Z łatwością również można zorganizować wycieczki jednodniowe z Wisły po Śląsku Cieszyńskim, a także terenach Czech i Słowacji. Zapraszam do kontaktu, a pomogę opracować najlepszy program wycieczki jednodniowej w Wiśle i ugoszczę Cię w Beskidach!