Wycieczki do Szczyrku

Szczyrk bywa nazywany zimową stolicą Polski albo przynajmniej zimową stolicą Beskidów (nomenklatura nie jest aż taka ważna), ale warto odwiedzać Szczyrk przez cały rok, ponieważ jest to urokliwa miejscowość turystyczna w Beskidzie Śląskim. Szczyrk jest skupiony w cichej dolinie Żylicy między górami Skrzyczne i Klimczok w Beskidzie Śląskim. Szczyrk posiada prawa miejskie, ale nie jest dużą metropolią. To klimatyczne miasteczko turystyczne z gęstą zabudową w dolinie oraz malowniczymi góralskimi przysiółkami na górskich stokach. Szczyrk jest miejscowością turystyczną z atrakcjami dla dzieci, atrakcjami dla młodzieży, atrakcjami dla rodzin oraz atrakcjami dla grup zorganizowanych. Szczyrk jest bardzo dobrym celem wycieczek jednodniowych, ale także wycieczek kilkudniowych i obozów. Dużym plusem Szczyrku jest rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz niewielkie odległości do najładniejszych szlaków w Szczyrku. Góry w Szczyrku oferują szlaki turystyczne do wędrówek górskich, szlaki rowerowe do kolarstwa górskiego i kolarstwa zjazdowego (Szczyrk Enduro Trails, downhill), ale przede wszystkim zimą... Szczyrk to narty zjazdowe, snowboard oraz ski-toury. ;) Pragnę zachęcić do przyjrzenia się bliżej Szczyrkowi, ponieważ Szczyrk to naprawdę interesujące miejsce w Beskidach, które warto odwiedzić!

Rynek w Szczyrku podczas wycieczki w Beskidy jest doskonałym miejscem na odpoczynek pod Skryzcznem.
Sanktuarium na Górce w Szczyrku to obowiązkowy punkt wycieczek do Szczyrku oraz autokarowych wycieczek w Beskidy, w tym wycieczek Pętlą Beskidzką.

Szczyrk na wycieczki objazdowe

Szczyrk z przewodnikiem jest bardzo częstym punktem na trasie wycieczek objazdowych, np. Pętla Beskidzka (Duża Pętla Beskidzka), wokół Beskidu Śląskiego czy pielgrzymek autokarowych szlakiem sanktuariów maryjnych i szlakiem świętego Jakuba. W trakcie wycieczek autokarowych, Szczyrk jest doskonałym miejscem na przerwę (tzw. czas wolny dla grupy), gdzie przy Bulwarach nad Żylicą znajduje się dużo sklepików pamiątkami, restauracji oraz małej gastronomii.

Na trasie wycieczek objazdowych, Szczyrk posiada kilka stałych punktów programu, które powinny być w niemal każdej wycieczce do Szczyrku. Jest to spacer po centrum, skocznie narciarskie Szczyrk Skalite, jedno z dwóch sanktuariów w Szczyrku (Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - tzw. Sanktuarium na Górce, Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku). Bardzo lubianym elementem wycieczek do Szczyrku są kolejki górskie. Najpopularniejszy jest wjazd kolejką na Skrzyczne (Kolej Linowa COS OPO Szczyrk przez Halę Jaworzynę na szczyt Skrzycznego), a coraz bardziej zyskuje na popularności wjazd koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską (gondola Szczyrk Mountain Resort + kolej kanapowa na Zbójnicką Kopę). Jako przewodnik beskidzki opowiadam wówczas o atrakcjach, historii regionu oraz turystycznej historii Szczyrku. Nie bez znaczenia jest także kulturowy kontekst Szczyrku, czyli położenie na granicy Małopolski i Śląska (Szczyrk leży na Żywiecczyźnie) oraz pasterskie i zarębne dziedzictwo Szczyrku.

01

Spacer po centrum Szczyrku

W najprostszym wariancie jest to przejście z przewodnikiem po ścisłym centrum Szczyrku wzdłuż bulwarów nad Żylicą i ulicy Beskidzkiej. W trakcie około godzinnego spaceru zwiedzamy zabytkowy drewniany XVIII-wieczny kościół św. Jakuba (z zewnątrz), kompleks skoczni narciarskich Skalite oraz spacerujemy między kilkoma zabytkowymi willami i pensjonatami. Punktem centralnym jest Plac św. Jakuba (tzw. Rynek w Szczyrku) nad Żylicą. W trakcie spaceru jako przewodnik w Beskidy opowiadam o początkach Szczyrku i jego miejscu w beskidzkiej tożsamości. Spacer po centrum Szczyrku najczęściej wybierany jest przy wycieczkach objazdowych po okolicy, kiedy to centrum Szczyrku stanowi przerwę na trasie wycieczki. W zależności od oczekiwań, program spaceru po Szczyrku może być poszerzony o górskie przysiółki, park w Zwierzyńcu, dawną skocznię narciarską przy drodze do Szczyrku Biłej, atakże kilka innych wartościowych miejsc.

02

Sanktuarium Maryjne na Górce

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku znajduje się na wysokości ok. 670 m n.p.m. na stokach Magury (1109 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim. Odwiedziny tego sanktuarium w Szczyrku to nie lada atrakcja podczas wycieczki objazdowej w Beskidy, nie tylko pielgrzymki. Niezaprzeczalny jest religijny charakter tego miejsca. Historia objawień na pniu buka jest bardzo ważnym elementem życia mieszkańców Szczyrku i okolic. Nie bez znaczenia jest także bardzo silny kult maryjny na Żywiecczyźnie, gdzie Sanktuarium na Górce jest jednym z kilku sanktuariów maryjnych Żywiecczyzny. Warto także zaznaczyć, że jest niewiele miejsc podczas wycieczek autokarowych, gdzie dosłownie możemy przenieść się w inny świat. Z dala od ruchliwej drogi, ale z dobrym dojazdem dla autokarów znajduje się sanktuarium z piękną panoramą gór i widokiem na Szczyrk. Grota z cudownym źródełkiem jest w gęstym i pięknym bukowym lesie. Górka jest miejscem pięknym i magicznym, dlatego odwiedziny tego miejsca doradzam także Turystom nie będącym na wycieczkach o charakterze pielgrzymkowym.

03

Wjazd kolejką na Skrzyczne

Wycieczki w Beskidy dla Turystów zmotoryzowanych mają wielki plus, jakim jest duża ilość kolejek górskich i wyciągów czynnych cały rok. Dzięki temu, w trakcie wycieczek objazdowych możemy podziwiać widoki z najpopularniejszych szczytów w Beskidach. Szczyrk nie jest tutaj wyjątkiem, ponieważ są trzy całoroczne wyciągi w Szczyrku, z których najpopularniejszy i najdłuższy stanowi kolej linowa na Skrzyczne. Wjazd koleją linową na Skrzyczne odbywa się dwoma odcinkami. Pierwszy to Szczyrk - Hala Jaworzyna, a drugi to Hala Jaworzyna - Skrzyczne. Czas przejazdu jednej osoby od Szczyrku na Skrzyczne zajmuje od kilkunastu do dwudziestu minut (razem z przesiadką). W przypadku grupy zorganizowanej czas ten się wydłuża. Wjazd kolejka na Skrzyczne daje nam możliwość zrobienia długiej przerwy w klimatycznym górskim schronisku na Skrzycznem. Widoki ze szczytu Skrzycznego są rewelacyjne i przy dobrych warunkach ze Skrzycznego są widoki na Beskidy (Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały), Tatry i słowacką Małą Fatrę. Przy rewelacyjnej widoczności można także dostrzec Sudety ze Skrzycznego. Czego by nie mówić, Skrzyczne jest atrakcyjnym punktem wycieczki do Szczyrku i objazdowej wycieczki w Beskidy! :)

Schronisko Klimczok jest jednym z najpopularniejszych celów wędrówek w góry w Szczyrku. Kilkudniowa wycieczka w Szczyrku powinna obejmować wycieczkę na Klimczok i do schroniska.
W Szczyrku Skrzyczne jest najwyższą górą i najprawdopodobniej najpopularniejszą górą z wyciągiem. Wycieczka na Skrzyczne może być zatem piesza oraz z wjazdem kolejką na Skrzyczne po sam szczyt.

Szczyrk i wycieczki w góry

Szczyrk jest położony w głębokiej dolinie Żylicy, gdzie w dużym uproszczeniu możemy mówić o dwóch grzbietach górskich nad Szczyrkiem schodzących się w okolicy Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.). Pierwszy grzbiet górski nad Szczyrkiem ciągnie się przez Malinów i Malinowską Skałę po Skrzyczne. Drugi grzbiet górski nad Skrzycznem ciągnie się przez Beskid Węgierski oraz Klimczok po Magurę. Oczywiście, od tych grzbietów odchodzą inne grzbiety górskie, co sprawia, że gór nad Szczyrkiem jest naprawdę sporo. Wędrówki po górach ułatwia nam gęsta sieć szlaków turystycznych w Szczyrku i najbliższej okolicy. Zapraszam do poznania najciekawszych i najbardziej widokowych szlaków nad Szczyrkiem z przewodnikiem! :)

Mój sposób prowadzenia wycieczek jest bardzo elastyczny, dzięki czemu jestem w stanie zaproponować bezpieczne i atrakcyjne programy wycieczek dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Moim zdaniem, szlaki w Szczyrku są bardzo atrakcyjne i uniwersalne. Hasło "Szczyrk dla każdego" jest bardzo prawdziwe, ponieważ w Szczyrku możemy znaleźć bardzo spokojne i łagodne szlaki dla seniorów i szlaki dla dzieci, nieco wymagające szlaki dla młodzieży i szlaki dla rodzin z dziećmi, ale znajdą się także ostre trasy dla wymagających. Dosłownie, dla każdego coś dobrego. Dodatkowym plusem szlaków w Szczyrku jest połączenie dobrej komunikacji, zróżnicowanych krajobrazów (widokowe hale pasterskie, lasy, jaskinie i wychodnie skalne) z przenikającym je krajobrazem góralskiej architektury. Zapraszam zatem do wędrówek w Szczyrku i wspólnego spacerowania po górach z przewodnikiem w Szczyrku! :)

01

Wycieczka na Skrzyczne z przewodnikiem

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i osiąga wysokość 1257 m n.p.m. Na szczycie Skrzycznego jest schronisko górskie, które oferuje dania obiadowe i barowe przez cały rok. Wycieczki na Skrzyczne mogą być realizowane z kilku miejscowości, m.in. ze Szczyrku, Buczkowic, Lipowej (Ostre) i Wisły. Duża ilość znakowanych szlaków górskich PTTK oraz ścieżek spacerowych i szlaków tematycznych daje nam duże możliwości do urozmaicania tras przy organizacji wycieczek na Skrzyczne. Nie bez znaczenia jest także ułatwienie w postaci kolejki na Skrzyczne, z której wielu Turystów lubi korzystać. Nie lada atrakcją Skrzycznego (poza widokami) są paralotniarze, którzy często latają nad Szczyrkiem. Jedna z najpopularniejszych wycieczek na Skrzyczne to przejście z Białego Krzyża przez Malinowską Skałę po szczyt Skrzycznego. Lubiany jest także niebieski i zielony szlak ze Szczyrku na Skrzyczne. Nieco bardziej wymagające szlaki na Skrzyczne prowadzą z Buczkowic i Lipowej. Schronisko na Skrzycznem jest tutaj za każdym razem swoistą nagrodą za trud wędrówki oraz idealnym miejscem na odpoczynek. Żaden smak nie zastąpi radości, jaką sprawia jedzenie w górach. :) Czasami konsumpcję umila góralska muzyka Rafała Gluzy ze Szczyrku, który chętnie koncertuje przy Schronisku na Skrzycznem. Zapraszam na wycieczki na Skrzyczne z przewodnikiem! :)

02

Wycieczka na Malinowską Skałę z przewodnikiem

Malinowska Skała jest ikoną Beskidu Śląskiego z powodu pięknej wychodni skalnej. Dzisiaj już chyba mało kto wie co było pierwsze (nazwa skały czy nazwa szczytu), bo nazwa Malinowska Skała odnosi się i do wychodni skalnej i do szczytu, przy którym ta wychodnia się znajduje. Proponuję zatem spacer na Malinowską Skałę, który może być elementem geoturystyki w Beskidach. W przypadku, gdy ruszamy z Białego Krzyża, dodatkowo możemy odwiedzić Jaskinię Malinowską - jedyną dostępną turystycznie jaskinię w Beskidach. W przypadku, gdy idziemy z Lipowej, możemy odwiedzić Rezerwat Przyrody Kuźnie albo wychodnie skalne na Kościelcu. Wycieczka na Malinowską Skałę może być także częścią dłuższej trasy, np. wycieczki na Skrzyczne i Baranią Górę albo z Białego Krzyża do Lipowej lub Węgierskiej Górki. W najkrótszym wariancie, wycieczka na Malinowską Skałę z Białego Krzyża może trwać około 3 godzin (łącznie tam i z powrotem), ale może to być także atrakcyjna wycieczka jednodniowa nad Szczyrkiem. Zapraszam na wycieczki w Beskidy i wycieczki do Szczyrku z przewodnikiem! :)

03

Wycieczka na Klimczok z przewodnikiem

Klimczok (1117 m n.p.m.) jest celem wycieczek ze Szczyrku, Bielska-Białej, Bystrej oraz Brennej, ponieważ to z tych miejscowości (choć nie tylko) prowadzą atrakcyjne szlaki na Klimczok. Widoki ze szczytu Klimczoka obejmują Beskidy (Beskid Mały, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski), ale największe wrażenie robi widok na Tatry między Babią Górą i Pilskiem. Schronisko PTTK Klimczok faktycznie znajduje się na stokach sąsiedniej Magury, ale nie wyobrażam sobie wejścia na szczyt Klimczoka bez odwiedzin schroniska górskiego. :) Tutejsze kotlety i szarlotka nie mają sobie równych w Beskidzie Śląskim! Czasami można także trafić na popularne określenie "górscy sąsiedzi", ponieważ schroniska na Klimczoku i Szyndzielni są bardzo blisko siebie (tylko 30-45 minut wędrówki). Wycieczki na Klimczok często zatem łączy się z wycieczkami na Szyndzielnię. Mam kilka pomysłów na wycieczkę na Klimczok ze Szczyrku i okolic. Chyba najpopularniejsza to wjazd kolejką na Szyndzielnię, potem przejście na Klimczok, a dalej zejście w okolice Sanktuarium na Górce w Szczyrku. Wycieczka ze Szczyrku na Klimczok często także prowadzi przez Podmagurę do Schroniska PTTK Klimczok, dalej na szczyt Klimczoka, a zejście odbywa się obok Chaty Wuja Toma do Szczyrku Biłej. Piękne są trasy na Klimczok z Bystrej przez Magurę lub Kozią Górkę bądź Kołowrót. Zachwycająca może być także wycieczka na Klimczok z Brennej przez Błatnią albo przez Karkoszczonkę. Szlaki na Klimczok są bardzo liczne i gęste, dzięki czemu mogę zaproponować wycieczki o zróżnicowanym stopniu trudności. Zapraszam na wycieczki na Klimczok z przewodnikiem!

04

Wycieczka na Halę Jaworową i Beskid Węgierski

Hala Jaworowa pod Kotarzem (974 m n.p.m.) kojarzona jest głównie z Brenną, ale może być także celem bardzo przyjemnej wycieczki ze Szczyrku. Proponuję wycieczkę grzbietem Beskidu Węgierskiego, podczas której odwiedzimy bardzo widokową Halę Jaworową. Panorama gór z Hali Jaworowej obejmuje większą część Beskidu Śląskiego w Polsce i Beskid Śląsko-Morawski w Czechach. Początek wycieczki może być na pętli autobusowej Szczyrk Salmopol, ale może być także na Przełęczy Salmopolskiej (przystanek Szczyrk Biały Krzyż), skąd poziom trudności wycieczki znacznie spada. :) Przejście grzbietem Beskidu Węgierskiego to spotkanie z pasterskimi korzeniami Szczyrku i Brennej, ale także z dawną granicą między Małopolską i Śląskiem (Żywiecczyzną a Śląskiem Cieszyńskim), która swego czasu miała charakter granicy państwowej. Poniżej Kotarza znajduje się interesujące rumowisko skalne, na Hali Jaworowej oprócz cudownych widoków jest także bacówka. Na samym Kotarzu będziemy podziwiać widoki na Skrzyczne oraz zobaczymy Ołtarz Europy. W sezonie turystycznym działa tutaj także bufet turystyczny. Następnie grzbietem przez Beskidek i Beskid dojdziemy do Chaty Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka. Możemy również odwiedzić kompleks Beskid Sport Arena w Szczyrku. Wycieczkę kończymy w Szczyrku Biłej. Jest to propozycja dla wszystkich szukających łatwej i pięknej jednodniowej wycieczki w Szczyrku oraz chcących poznać uroki Szczyrku z tej nieco mniej popularnej perspektywy. Gorąco zachęcam do wycieczek w góry w Szczyrku z przewodnikiem! :)

05

Wycieczka na Błatnią ze Szczyrku

Błatnia (917 m n.p.m.), podobnie jak Hala Jaworowa kojarzona jest głównie z Brenną, ale również i szlaki ze Szczyrku dają szansę na ciekawą wycieczkę na Błatnią. :) Popularna trasa wiedzie w formie pętli ze Szczyrku Biłej. Najpierw przez Przełęcz Karkoszczonka i stokami Stołowa docieramy do Schroniska PTTK na Błatniej, a potem przez Klimczok (1117 m n.p.m.) i obok Schroniska PTTK Klimczok schodzimy do Szczyrku Biłej. Taka wycieczka na Błatnią to całodniowa wycieczka dla nieco bardziej wprawionych Turystów lub sposób na bardzo przyjemną dwudniową wycieczkę z noclegiem w górach w schronisku, czyli gotowy pomysł na wycieczkę szkolną, przykładowo. Oczywiście, skoro szlaki na Błatnią prowadzą z Brennej, Jaworza, Bielska-Białej i Szczyrku, mogę zaproponować trasy wycieczek między tymi miejscowościami. Taka wycieczka z przewodnikiem w Beskidy z pewnością będzie interesująca! :)

06

Wycieczka do Chaty Wuja Toma

Chata Wuja Toma jest prywatnym obiektem w Szczyrku działającym trochę jak schronisko górskie, trochę jak bufet turystyczny, a trochę jak dobre miejsce na event w górach. Bez wątpienia, Chata Wuja Toma jest bardzo popularna wśród Turystów odwiedzających Beskidy. Obiekt słynie z bardzo dobrej kuchni i rozległej polany z widokiem na Skrzyczne. Dla większości osób, spacer do Chaty Wuja Toma jest krótki, łatwy i przyjemny - maksymalnie 30 minut ze Szczyrku Biłej. Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka sąsiaduje ze skrzyżowaniem szlaków, dzięki czemu możemy potraktować ją także jako element programu wycieczek w góry nad Szczyrkiem. Spacer do Chaty Wuja Toma można połączyć z wycieczką na Klimczok, wycieczką na Beskid Węgierski, wycieczką na Beskid i Beskidek albo wycieczką do Brennej Bukowej. Chata Wuja Toma jest świetnym pomysłem na zapoznawczą wycieczkę w Szczyrku oraz na wycieczkę dla dzieci. Rodziny z dziećmi również powinny być usatysfakcjonowane. :)

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku to zabytkowy drewniany kościół na Szlaku Architektury Drewnianej. Możliwe jest wkomponowanie go w program wycieczki do Szczyrku.
Kompleks Skoczni Narciarskich Skalite w Szczyrku im. Beskidzkich Olimpijczyków. Te trzy skocznie narciarskie są stałym elementem wycieczek do Szczyrku oraz nieodzowną atrakcją w Szczyrku podczas spacerów nad Żylicą.

Atrakcje w Szczyrku są dla każdego

Atrakcje w Szczyrku są typowe dla górskich miejscowości turystycznych. Oznacza to, że znajdziemy w Szczyrku miejsca wartościowe przyrodniczo, punkty widokowe oraz infrastrukturę rozrywkową i sportową. Szczyrk jest częścią historycznej Żywiecczyzny, więc dziedzictwo kulturowe Szczyrku możemy poznać w muzeach Ziemi Żywieckiej. W samym Szczyrku nie brakuje zabytkowych góralskich domostw, ale nie ma typowej placówki muzealnej odnoszącej się do historii Szczyrku i najbliższych okolic.

Szczyrk posiada atrakcje związane z turystyką aktywną, które ucieszą wszystkich (bez względu na wiek). Kolejki górskie oraz całoroczne wyciągi to niewątpliwy atut Szczyrku, ponieważ pozwalają na podziwianie widoków górskich podczas wycieczek autokarowych (wycieczek objazdowych), a także umożliwiają zdecydowanie sprawniejsze organizowanie wycieczek w góry nad Szczyrkiem. Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku (COS OPO w Szczyrku) może być traktowany jako atrakcja turystyczna za sprawą Skoczni Narciarskich Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków. Bez wątpienia do atrakcji w Szczyrku należy zaliczyć obiekty sakralne. Sanktuarium Maryjne "Na Górce" i zabytkowy drewniany kościół Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku są tutaj perłami w koronie.

Podsumowując tę skrótową myśl o atrakcjach w Szczyrku, pragnę zwrócić uwagę na fakt, że Szczyrk ma wiele do zaoferowania zarówno na wycieczki objazdowe, piesze wycieczki  górskie, wielodniowe obozy jak i wycieczki jednodniowe.

01

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Tak zwane Sanktuarium "Na Górce" w Szczyrku jest jednym z kilku sanktuariów maryjnych na Żywiecczyźnie. Powstanie świątyni związane jest z objawieniami, do których miało dojść "na pniu buka". Jest on częścią zewnętrznej kaplicy objawień. Uwagę przykuwa duży kościół z kamienia będący główną świątynią Sanktuarium Maryjnego w Szczyrku. Będąc przy Sanktuarium warto zejść do Groty Matki Bożej Fatimskiej i cudownego źródełka. Opiekę nad Sanktuarium sprawują księża Salezjanie. Prowadzą oni "Dom Pielgrzyma", czyli Salezjański Dom Młodzieżowy w Szczyrku z ofertą noclegów. Ciekawostką jest także fakt, iż Szczyrk stał się lokalnym centrum wesel i ślubów (hasło wesele w górach ma tutaj bardzo marketingowy wydźwięk), a wielu zakochanych pragnie mieć ślub kościelny właśnie na Górce. Sanktuarium "Na Górce" może być częścią wycieczek górskich w rejonie Klimczoka, a także wycieczek objazdowych w Beskidach, w tym popularnej wycieczki pętlą beskidzką.

02

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

Jedno z najmłodszych sanktuariów w regionie, ale jedno z najbardziej atrakcyjnych. Liczący ponad 200 lat zabytkowy drewniany kościół w Szczyrku leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego oraz w ciągu Beskidzkiej Drogi Świętego Jakuba. Na uwagę zasługuje nie tylko piękna drewniana bryła kościoła, ale przede wszystkim bogato zdobione wnętrze z licznymi polichromiami. Sanktuarium św. Jakuba znajduje się w sąsiedztwie kompleksu Skoczni Narciarskich Skalite i z tego powodu najczęściej jest odwiedzany podczas wycieczek po Szczyrku - spacerów po mieście i zwiedzania Szczyrku. Osobiście polecam tę atrakcję w Szczyrku jako element programu wycieczek tematycznych objazdowych, jak architektura drewniana i sanktuaria Żywiecczyzny.

03

Skocznie narciarskie Skalite w Szczyrku

Pełna nazwa obiektu brzmi Kompleks Skoczni Narciarskich "Skalite" im. Beskidzkich Olimpijczyków. Skocznie narciarskie w Szczyrku od początku tego sportu były elementem krajobrazu. Pozostałości po dawnych skoczniach znajdziemy także pod Beskidkiem (droga do Biłej) oraz na Białym Krzyżu. Skocznie narciarskie w Szczyrku znajdują się nad rzeką Żylicą na stokach góry Skalite (stąd nazwa) i stanowią bardzo atrakcyjne miejsce imprez wraz z pobliskim Amfiteatrem "Skalite" i Centralnym Ośrodkiem Sportu. Na kompleks składają się trzy skocznie: skocznia normalna (K95), skocznia średnia (K70) oraz skocznia mała (K40). Co roku w Szczyrku odbywają się zawody Pucharu Polski w skokach narciarskich, a także zawody międzynarodowe. Kompleks skoczni sąsiaduje z bulwarem (deptakiem) nad rzeką Żylicą i drewnianym Sanktuarium św. Jakuba. Z tego powodu, skocznie w Szczyrku są częścią wycieczek po Szczyrku, spacerów z przewodnikiem po Szczyrku.

04

Galerie sztuki i rękodzieła

Szczyrk może się poszczyć znanymi oraz cenionymi w środowisku artystycznym galeriami sztuki. Beskidzka Galeria Sztuki w Szczyrku (Bator Art Gallery) prezentuje głównie współczesne malarstwo i ceramikę. Stanowi również ciekawy punkt wycieczek dla dorosłych, ponieważ w ofercie posiada bardzo atrakcyjne dzieła sztuki jako pomysł na prezent lub nietuzinkową pamiątkę z Beskidów. Wartościowym miejscem jest również Przestrzeń Twórcza BeskidArts, gdzie można skorzystać z wciągających warsztatów plastycznych i rękodzieła, a także zakupić oryginalnie ręcznie wykonane pamiątki ze Szczyrku. Oba obiekty mogą znaleźć się na trasie wycieczek objazdowych po Beskidach, jak i mogą stanowić część wycieczki po Szczyrku.

05

Sporty ekstremalne w Szczyrku

Szczyrk promuje się jako "siła energii". Nie jest to hasło reklamowe bez pokrycia, ponieważ energii Szczyrkowi odmówić się nie da. W ramach atrakcji dla turystów indywidualnych, ale także dla kameralnych grup, warto wymienić widokowe loty paralotnią, downhill na rowerowych trasach enduro, przejażdżki quadami (skuterami śnieżnymi zimą) oraz off-road. Jeżeli zatem szukasz ekstremalnych atrakcji na firmowy event, wybierz Szczyrk jako lokalizację dla imprezy firmowej, a z pewnością nie pożałujecie! Szczyrk ma ku temu warunki, aby przejażdżki odbywały się w zgodzie z przepisami i poszanowaniem dla natury, co w Polsce nadal jest rzadkością.

Zamów moją usługę!

To zdjęcie ma być zachętą do zamówienia usługi przewodnika beskidzkiego... ;)

Podobało się?
SKORZYSTAJ Z MOICH USŁUG!
Zwiedzaj tak jak MY! :)

Jeżeli spodobała Ci się ta wycieczka, jeżeli masz ochotę zorganizować dla siebie taką samą lub podobną wycieczkę, skontaktuj się ze mną. Gwarantuję profesjonalną usługę oraz pomoc przy organizacji wycieczki. Jestem licencjonowanym przewodnikiem beskidzkim i zachęcam do współpracy.

Kontakt ze mną
To zdjęcie ma być zachętą do zamówienia usługi przewodnika beskidzkiego... ;)

Podobało się?
SKORZYSTAJ Z MOICH USŁUG!
Zwiedzaj tak jak MY! :)

Jeżeli spodobała Ci się ta wycieczka, jeżeli masz ochotę zorganizować dla siebie taką samą lub podobną wycieczkę, skontaktuj się ze mną. Gwarantuję profesjonalną usługę oraz pomoc przy organizacji wycieczki. Jestem licencjonowanym przewodnikiem beskidzkim i zachęcam do współpracy.

Kontakt ze mną